Szwedzi nie radzą sobie z przestępcami i ściągają amerykańską policję. Kryminaliści używają nawet granatów!

Amerykańska policja/fot. ilustracyjne/fot. Mister Falcon/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons
Amerykańska policja/fot. ilustracyjne/fot. Mister Falcon/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons
Reklama / Advertisement

Amerykańska policja ma pomóc Szwedom w zwalczaniu fali przemocy z użyciem broni – pisze w środę dziennik „Svenska Dagbladet”. Liczba przestępstw z użyciem broni i kończących się śmiercią jest w Szwecji najwyższa od lat 90.

W bieżącym roku w Szwecji doszło do 214 strzelanin, w których zginęło 29 osób, oraz 120 eksplozji materiałów wybuchowych.

Pracowałem w policji 40 lat, ale nigdy nie widziałem czegoś takiego. (…) Zaskoczyło mnie wykorzystanie przez przestępców granatów – podkreślił przebywający w Sztokholmie amerykański ekspert i były szef policji w amerykańskim New Jersey Rick Fuentes.

Według Fuentesa „ci, którzy strzelają, będą to robić ponownie”.

Nie chodzi o 150 osób (najbardziej niebezpiecznych przestępców), ale raczej o pięć lub dziesięć. Trzeba je jak najszybciej zidentyfikować, a to nie będzie możliwe bez szybkiego przeprowadzenia dochodzenia. To z kolei zależy od czasu (potrzebnego do wykonania) badań balistycznych – wskazał Fuentes, podkreślając, że z tym szwedzka policja ma największy problem.

Jak pisze „Svenska Dagbladet”, obecnie średni czas oczekiwania na wynik badania broni wynosi w Szwecji 151 dni. Dla przykładu, w New Jersey udało się ten czas skrócić do 48 godzin.

W opinii szefa policji regionu Sztokholm, Ulfa Johanssona, innym obszarem, w którym szwedzka policja powinna wziąć przykład z USA, jest lepsze wykorzystanie informacji przekazywanych przez społeczeństwo.

Gdy dzwonisz ze wskazówką, powinna ona natychmiast trafić do właściwej osoby i zostać wykorzystana – powiedział Johansson.

Nowych sposobów na zwalczanie przestępczości poszukuje socjaldemokratyczny rząd Szwecji. Wśród propozycji omawianych z opozycją w parlamencie jest m.in. zaostrzenie kar oraz wprowadzenie instytucji świadka koronnego.

Źródło: PAP

Reklama / Advertisement