Na drogach zaroi się od policji! Wzmożone kontrole w rejonie przejść dla pieszych

zdj. ilustracyjne/ policja.pl
zdj. ilustracyjne/ policja.pl
Reklama / Advertisement

2 października na polskie drogi wyjedzie ok. 5 tys. policjantów. Będą kontrolować w szczególności okolice przejść dla pieszych, przejazdów rowerowych oraz skrzyżowań – informuje podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Wzmożone kontrole policji są związane z akcją pod kryptonimem „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. W ramach działań w godz. 6-22 na drogi wyjedzie około 5 tys. policjantów, czyli o około tysiąca więcej niż zwykle.

Będziemy w szczególności w miejscach najbardziej zagrożonych, tam gdzie wypadki mogą powstawać, bądź powstają z udziałem pieszych, a więc okolice skrzyżowań, ruchliwe ulice, przejścia dla pieszych, również przejazdy dla rowerzystów – mówi podinsp. Radosław Kobryś. Jak dodaje, działania mają spowodować zmniejszenie liczby wypadków drogowych z udziałem pieszych i rowerzystów.

Z danych przekazanych przez Komendę Główną Policji wynika, że w tym roku (do 30 września) na drogach doszło do 4433 wypadków z udziałem pieszych, w których zginęło 494 z nich, a 4030 osób zostało rannych.

Jeżeli chodzi o wypadki z udziałem pieszych i rannych to łączy się to z ogólną tendencją jaką mamy w Polsce, czyli o 10 proc. mniej wypadków, o 10 proc. mniej osób rannych, ale w tym roku liczba ofiar śmiertelnych w kategorii pieszych wzrosła o 9 – wyjaśnia  Kobryś.

Zwraca uwagę, że od lipca widać jednak dobrą tendencję spadkową jeśli chodzi o wypadki z udziałem pieszych. – Chociażby wrzesień: o 101 wypadków mniej niż w roku ubiegłym – podaje.

Ta tendencja jest budująca i miejmy nadzieję, że ona się będzie utrzymywać – ocenia Kobryś.

Z informacji, jakie przekazał wynika również, że zmniejszyła się liczba potrąceń na przejściach dla pieszych, które do niedawna stanowiły ponad połowę z nich. Obecnie na 4433 wypadki z udziałem pieszych 2063 to potrącenia na przejściach.

Z kolei grupą uczestników ruchu drogowego, która odnotowała największą poprawę – jeśli chodzi o bezpieczeństwo – są rowerzyści. – Co prawda doszło do 3414 wypadków z udziałem rowerzystów, ale to o 424 wypadki mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Zginęło 178 rowerzystów, ale to aż o 49 osób mniej niż rok temu. Rannych zostało 3109 rowerzystów, ale znowu – to o 365 osób mniej niż rok temu – wylicza Radosław Kobryś.

Kobryś zauważył też poprawę jeśli chodzi o stosowanie się do obowiązku noszenia elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym. Coraz częściej odblaski noszą i piesi i rowerzyści.

My jednak chcemy więcej. Chcemy, żeby ludzie nosili je w obszarze zabudowanym i żeby traktowali odblaski jako element ubioru, jak portfel. Wychodzą z domu i sprawdzają – mam telefon, mam portfel, to trzecią rzeczą do sprawdzenia niech będzie element odblaskowy – podkreśla Kobryś.

Źródło: PAP

Reklama / Advertisement