To będzie przełom? Sparaliżowany mężczyzna chodzi za pomocą egzoszkieletu kontrolowanego umysłem [VIDEO]

fot. screen
Reklama / Advertisement

Mężczyzna jest w stanie poruszać wszystkimi czterema sparaliżowanymi kończynami za pomocą kontrolowanego umysłem egzoszkieletu.

Kombinezon z egzoszkieletem używany jest na razie tylko w laboratorium, ale naukowcy twierdzą, że już wkrótce wynalazek poprawi jakość codziennego życia wielu pacjentom.

Czułem się jak pierwszy człowiek na Księżycu – powiedział 30-letni Francuz Thibault, stawiając pierwsze kroki w egzoszkielecie.

Jak działa kontrola umysłem?

Thibault poddał się operacji polegającej na umieszczeniu dwóch implantów do tkanek obejmujących części mózgu kontrolującą ruch.

Sześćdziesiąt cztery elektrody w każdym implancie odczytują aktywność mózgu i przesyłają instrukcje do pobliskiego komputera.

Zaawansowane oprogramowanie komputerowe odczytuje fale mózgowe i przekształca je w instrukcje kontrolowania ruchu egzoszkieletu

Thibault, gdy myśli, że chodzi, uruchamia kombinację ruchów w kombinezonie, który porusza nogami do przodu. Może też kontrolować każde z ramion, manewrując nimi w przestrzeni.

Thibault był optykiem, zanim cztery lata temu spadł z wysokości 15 m. Kontuzja rdzenia kręgowego sprawiła, że został sparaliżowany i następne dwa lata spędził w szpitalu.

Ale w 2017 roku wziął udział w badaniu egzoszkieletu Centrum Badań Biomedycznych Clinatec i University w Grenoble. Początkowo ćwiczył stosowanie implantów mózgowych do kontrolowania wirtualnej postaci lub awatara w grze komputerowej, a następnie zaczął trenować w skafandrze.

Nie chodziłem przez dwa lata. Zapomniałem, co to znaczy stać, zapomniałem, że jestem wyższy niż wiele osób w pokoju – ujawnia Thibault.

Następny krok

Francuscy naukowcy twierdzą, że mogą udoskonalić technologię. Obecnie jest ona ograniczone ilością danych, które można odczytać z mózgu, przesłać do komputera, zinterpretować i wysłać w czasie rzeczywistym do egzoszkieletu.

Badacze mają 350 milisekund na przejście od myśli do ruchu, w przeciwnym razie system staje się trudny do kontrolowania.

Nadal istnieje możliwość bardziej szczegółowego czytania mózgu przy użyciu mocniejszych komputerów i sztucznej inteligencji do interpretacji informacji z mózgu – wyjaśniają neurochirurdzy z Clinatec.

Planowane jest również rozwinięcie kontroli ruchu palcami rąk, aby umożliwić Thibault podnoszenie i przenoszenie za pomocą myśli przedmiotów. Używa już implantu rąk do kontroli wózka inwalidzkiego.

Pioneering study suggests that an exoskeleton for tetraplegia could be feasible

Brain implants allow a tetraplegic patient to control a whole-body exoskeleton with brain signals in a proof-of-concept demonstration published in The Lancet Neurology.While the early results are promising, the system is a long way from clinical application or being widely available. Read the research: https://hubs.ly/H0l3z7n0

Opublikowany przez The Lancet Piątek, 4 października 2019

Źródło: bbc.com

Reklama / Advertisement