EXIT POLL. PiS zdecydowanie wygrywa wybory. Konfederacja wprowadza 13 posłów

Reklama / Advertisement

Zakończyły się wybory parlamentarne. Z sondażu exit poll przygotowanego przez IPSOS wynika, że najwięcej Polaków głosowało na Prawo i Sprawiedliwość. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska, a w sejmowych ławach zasiądą jeszcze przedstawiciele Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Konfederacji Wolność i Niepodległość.

W wyborach odnotowano bardzo wysoką frekwencję – najwyższą od 1989 roku, kiedy to do urn poszło 62,7 proc. uprawnionych obywateli. Dzisiaj, 13 października 2019 roku frekwencja wyniosła 61,1 proc.

Jednocześnie trzeba pamiętać, że pomiary IPSOS nie są precyzyjne, wyniki mogą wahać się nawet do 3 pp., a ostateczne dane poda Państwowa Komisja Wyborcza w poniedziałek, najpóźniej we wtorek.

Wyniki exit poll dla poszczególnych komitetów wyborczych wyglądają następująco:

Prawo i Sprawiedliwość – 43,6 procent
Koalicja Obywatelska – 27,4 procent
Sojusz Lewicy Demokratycznej – 11,9 procent
Polskie Stronnictwo Ludowe – 9,6 procent
Konfederacja Wolność i Niepodległość – 6,4 procent

Jeśli wyniki exit poll się potwierdzą, Prawo i Sprawiedliwość będzie miało 239 mandatów, Koalicja Obywatelska 130, Sojusz Lewicy Demokratycznej 43, Polskie Stronnictwo Ludowe 34, a Konfederacja Wolność i Niepodległość 13 mandatów. Jeden przypada z urzędu mniejszości niemieckiej.

Reklama / Advertisement