Gigantyczny pożar pałacu w Żarach. Spłonął drewniany dach wieży [VIDEO]

Pożar wieży pałacowej / fot. screen
Reklama / Advertisement

Około sześciu godzin trwała akcja strażaków związana z gaszeniem wieży zabytkowego kompleksu pałacowo-zamkowego w Żarach w woj. Lubuskie.

Palił się nieużytkowany od lat pustostan w centrum miasta. W pożarze nie było poszkodowanych – poinformował oficer dyżurny lubuskiej Straży Pożarnej.

Działania rozpoczęły się w niedzielę krótko po godz. 21, a ostatnie wozy zjechały do swoich remiz w poniedziałek o godz. 3:20. W kulminacyjnym momencie w gaszeniu pożaru brało udział 15 bojowych zastępów zawodowej i ochotniczej Straży Pożarnej, w tym trzy duże podnośniki.

W wyniku pożaru spaliła się drewniana konstrukcja dachu wieży, która zawaliła się do środka. Udało się jednak zapobiec rozprzestrzenieniu się ognia na pozostałe obiekty kompleksu, w tym przede wszystkim dach pałacu.

Zgłoszenie o pożarze w opuszczonym zabytku znajdującym się w centrum miasta Straż Pożarna otrzymała w niedzielę wieczorem od mieszkańców. Ludzie zauważyli dym wydobywający się z wieży.

Przyczyna pożaru nie jest znana. Jej ustaleniem zajmie się biegły z dziedziny pożarnictwa.

Z informacji rzecznika lubuskiej Straży Pożarnej Dariusza Szymury wynika, że kompleks pałacowo-zamkowy w Żarach od wielu lat jest w rękach prywatnych. W tym roku zapadła decyzja o przejęciu zabytku z powrotem przez miasto.

Jak można dowiedzieć się ze strony Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, żarski zespół rezydencjonalny położony jest w północno-zachodniej części starego miasta. Zamek – którego początki sięgają XIII w, a w kolejnych wiekach był przebudowywany – zajmuje południowo-zachodni segment założenia.

Płonie wieża zamkowa

Opublikowany przez Moja Gazeta Żary Żagań Niedziela, 13 października 2019

Źródło: PAP / facebook.com/mgazeta24

Reklama / Advertisement