PiS drukuje pieniądze? Podwoiła się liczba banknotów w Polsce

fot. archiwum nczas.com
Reklama / Advertisement

Liczba banknotów pozostających w obiegu wzrosła w trzecim kwartale tego roku do 2 mld 209,8 mln sztuk.

Dekadę wcześniej w obiegu było ich 1 mld 94 mln sztuk – wynika z danych Narodowego Banku Polskiego, dotyczących struktury obiegu banknotów i monet.

Zgodnie z ustawą o Narodowym Banku Polskim, bankowi centralnemu przysługuje wyłączne prawo emitowania znaków pieniężnych Rzeczypospolitej Polskiej. Znakami pieniężnymi, emitowanymi przez NBP, są banknoty i monety.

Zużyte lub uszkodzone banknoty i monety można wymienić na nowe w kasie dowolnego banku działającego w Polsce. Banknot w Polsce zużywa się średnio po 379 dniach, dopiero po tym czasie trafia ponownie do Narodowego Banku Polskiego.

Jak podał NBP, obecnie w obiegu najwięcej pozostaje banknotów o nominale 100 zł – 1,3 mld sztuk, a najmniej jest banknotów o nominale 500 zł, które do obiegu weszły w lutym roku 2017. Na koniec trzeciego kwartału tego roku tych ostatnich było w obiegu 19 mln sztuk.

Z kolei banknotów o nominale 50 zł było w obiegu 185,4 mln sztuk, o nominale 20 zł – 124,1 mln, a o nominale 10 zł – 175,8 mln.

Ile warte są wszystkie pieniądze? Z danych banku centralnego wynika, że na koniec trzeciego kwartału tego roku wartość banknotów będących w obiegu wyniosła 228,4 mld zł, a wartość monet będących w obiegu wyniosła 5 mld zł. Jeszcze w 2015 roku wartość gotówki oszacowano na 162 mld zł.

– Gdyby koniunktura w Polsce silnie się osłabiła, w ślad za ewentualnym głębszym spowolnieniem w strefie euro, to nie jest wykluczone, że trzeba będzie myśleć o luzowaniu polityki pieniężnej NBP – informował w sierpniu br. prezes NBP Adam Glapiński.

Ekonomiści biją na alarm: PiS zaczyna drukować pieniądze na 500 plus…

Źródło: PAP / bankier.pl

Reklama / Advertisement