Już jutro kolejna łapanka policji na kierowców i ich portfele pod hasłem „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”

Policjant z radiotelefonem/fot. ilustracyjne/fot. PAP/Jacek Turczyk
Policjant z radiotelefonem/fot. ilustracyjne/fot. PAP/Jacek Turczyk
Reklama / Advertisement

Jutro kolejna policyjna łapanka kierowców. Tym razem będą sypały się mandaty pod pozorem ochrony pieszych i rowerzystów na pasach. Policyjna akcja odbędzie się pod hasłem „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”.

Policja w ramach akcji „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” będzie obserwować przejścia dla pieszych. Będą zwracać uwagę na wszelkie nieprzepisowe zachowania kierowców samochodów.

Policja przypomina, że kierowca zobowiązany jest do zachowania szczególnej ostrożności zbliżając się do przejścia dla pieszych. Musi ustąpić pierwszeństwa pieszym i rowerzystom znajdującym się na drodze, także w przypadku skrętu w ulicę poprzeczną, w którą wjeżdża, jeśli na przejściu na tej ulicy ktoś przechodzi.

Zasada szczególnej ostrożności i obowiązek ustąpienia pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe dotyczy również kierującego pojazdem zbliżającym się do przejazdu dla rowerzystów. Ponadto, gdy skręca w drogę poprzeczną jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić – podaje Policja.

Wyprzedzenie auta, które zatrzymało się na drodze, by ustąpić pierwszeństwa pieszym, karane jest mandatem w wysokości 500 zł i 10 punktami karnymi. Za nieustąpienie pierwszeństwa osobom na przejściu dla pieszych mandat wynosi 350 zł i 10 punktów karnych. W przypadku rowerzysty, mandat jest taki sam, ale dostaje się 6 punktów. Z kolei za wyprzedzenie na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim karane jest mandatem 200 zł i 10 punktami karnymi.

Źródło: autokult.pl

Reklama / Advertisement