Prawybory w Konfederacji otwarte dla wszystkich! Jak głosować i kim są kandydaci?

Reklama / Advertisement

Janusz Korwin-Mikke, Grzegorz Braun, Krzysztof Bosak, Jacek Wilk, Konrad Berkowicz, Artur Dziambor, Paweł Skutecki, Krzysztof Tołwiński i Magdalena Ziętek-Wielomska – to 9 kandydatów Konfederacji w prawyborach prezydenckich. Głosować będzie mógł każdy dorosły Polak mieszkający w Polsce.

Poseł Robert Winnicki, przewodniczący Centralnej Komisji Prawyborczej Witold Tumanowicz oraz przedstawiciel CKP Włodzimierz Skalik podkreślili na poniedziałkowej konferencji prasowej przed Pałacem Prezydenckim, że będą to pierwsze prawybory w Polsce po roku 1989 z udziałem także sympatyków, a nie tylko działaczy partii.

Winnicki zaznaczył, że na Konfederację głosowało w jesiennych wyborach 1 mln 250 tys. Polaków, którzy oczekują od partii wystawienia najlepszego kandydata na prezydenta, który „będzie mógł już w wakacje 2020 roku sprawować funkcję prezydenta Najjaśniejszej Rzeczypospolitej”.

Według posła prawybory w Konfederacji będą największą debatą, podczas której będą przedstawione „możliwe opcje na ideowej prawicy”. Jak poinformowano, do udziału w prawyborach zostało zaproszonych 20 osób, a 9 zgodziło się kandydować i rywalizować na zjazdach, które odbędą się w grudniu i styczniu.

Ich nazwiska i krótkie biogramy przedstawił Tumanowicz.

Listę otwiera poseł Konrad Berkowicz, automatyk, wiceprezes partii KORWiN, członek Rady Liderów Konfederacji.

Poseł Krzysztof Bosak to polityk i działacz społeczny, wiceprezes Ruchu Narodowego, członek Rady Liderów Konfederacji, prezes Młodzieży Wszechpolskiej w latach 2005-2006.

Poseł Grzegorz Braun jest reżyserem, scenarzystą, nauczycielem akademickim, publicystą, politykiem, kandydatem w wyborach prezydenckich 2015 roku; jest prezesem partii KORONA Konfederacja Korony Polskiej, członkiem Rady Liderów Konfederacji.

Poseł Artur Dziambor to polityk, nauczyciel, przedsiębiorca, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży, wiceprezes partii KORWiN.

Piąty na alfabetycznej liście jest poseł I i IX kadencji Janusz Korwin-Mikke, polityk i publicysta, kandydat w wyborach prezydenckich w latach 1995, 2005, 2010 i 2015, poseł do Parlamentu Europejskiego XIII kadencji, prezes partii KORWiN, członek Rady Liderów Konfederacji.

Paweł Skutecki został przedstawiony jak polityk i dziennikarz, poseł na sejm VIII kadencji, lider ruchów prorodzinnych. Kolejnym kandydatem w prawyborach prezydenckich jest Krzysztof Tołwiński, samorządowiec i rolnik, w 2007 roku wiceminister skarbu państwa, poseł na Sejm VI kadencji.

O wybór na kandydata Konfederacji na prezydenta ubiegać się będzie także Jacek Wilk, polityk, adwokat i ekonomista, kandydat w wyborach prezydenckich w 2015 roku, poseł VIII kadencji, członek prezydium partii KORWiN. Listę zamyka Magdalena Ziętek-Wielomska, prawniczka, filozofka, autorka książek naukowych.

Skalik poinformował, że osoby zainteresowane udziałem w głosowaniu na kandydatów mogą się zarejestrować na stronie konfederacja.net/prawybory. Zwrócił uwagę, że wystarczy być pełnoletnią osobą, Polakiem mieszkającym w Polsce. Dodał, że nad całością będzie czuwała 3-osobowa Centralna Komisja Wyborcza.

Przedstawił też harmonogram przedsięwzięcia. Według Skalika prawybory odbędą się na 16 zjazdach wojewódzkich; pierwszy taki zjazd odbędzie się 7 grudnia w województwie podlaskim, a ostatni 12 stycznia w województwie zachodniopomorskim. „Finałem będzie warszawski zjazd elektorów 18 stycznia” – dodał Tumanowicz.

Skalik dodał, że osoby, które będą chciały zagłosować, powinny przelać 30 zł darowizny na konto partii Konfederacja Wolność i Niepodległość. „Proces rejestracji dla danego zjazdu wojewódzkiego będzie kończył się na 3 dni przed terminem tego zjazdu” – powiedział. Zaznaczył, że „każdy będzie mógł zagłosować tylko raz w dowolnym wybranym przez siebie zjeździe wojewódzkim, a końcowy akord będzie polegał na głosowaniu przez elektorów, wyznaczonych przez kandydatów w liczbie proporcjonalnej do uzyskanych głosów na poszczególnych zjazdach wojewódzkich”.

Tumanowicz zapewnił, że każdy z kandydatów będzie miał czas na zaprezentowanie „wizji swojej prezydentury”, a cały kalendarz prawyborów jest zorganizowany w taki sposób, by każdy z nich miał „fizyczną możliwość pojawienia się na każdym zjeździe”. (PAP)

Reklama / Advertisement