Ceny paliw pójdą w górę. Czekają nas ogromne podwyżki na stacjach benzynowych

Dystrybutor paliw na stacji benzynowej/fot. ilustracyjne/fot. PAP/Andrzej Grygiel
Dystrybutor paliw na stacji benzynowej/fot. ilustracyjne/fot. PAP/Andrzej Grygiel
Reklama / Advertisement

Paliwa na stacjach benzynowych drożeją. W minionym tygodniu wzrosły ceny autogazu i oleju napędowego i pierwszy raz od niemal czterech miesięcy zwiększyły się ceny benzyny.

Ponownie największy, dwucyfrowy wzrost zanotował autogaz – średnio o 12 gr/l, natomiast dla benzyny i oleju napędowego podwyżki wyniosły odpowiednio 3 i 2 grosze na litrze.

Reasumując, w ciągu ostatniego miesiąca LPG zdrożał średnio o 30 groszy na litrze, a olej napędowy o 10 groszy na litrze – informuje BM Reflex.

Jak podaje firma konsultingowa, obecnie ceny paliw w kraju wynoszą średnio: benzyny bezołowiowej 95 – 4,95 zł/l, bezołowiowej 98 – 5,27 zł/l, oleju napędowego – 5,03 zł/l i autogazu 2,27 zł/l.

Chociaż ceny benzyny nie przekroczyły jeszcze poziomu średniego 5 zł/l, a oleju napędowego przekroczyły ten poziom nieznacznie, to sytuacja na koniec roku może być mniej korzystna dla kierowców. Za paliwa, a zwłaszcza za benzyny możemy płacić więcej niż przed rokiem – czytamy w analizie BM Reflex.

Podobnie jak na stacjach paliw, podwyżki cen odnotowano także na rynku hurtowym. Pojawia się wiele pesymistycznych spekulacji dotyczących umowy handlowej między USA a Chinami oraz decyzji OPEC+ w kwestii wydobycia ropy. Kluczowe dla rynku spotkanie OPEC odbędzie się w przyszłym tygodniu, co wyznaczy kierunek zmian cen paliw, także na rynku krajowym.

Niestety, okres świąteczny nie będzie łaskawy właścicieli aut. Wszystkie paliwa podrożeją – prognozują eksperci.

Źródło: BM Reflex

Reklama / Advertisement