Nowa zbrodnia islamistów. 14 zamordowanych w ataku na kościół

Żołnierz pilnujący kościoła. Zdjęcie ilustracyjne Fot. youtube
Reklama / Advertisement

Co najmniej 14 osób zginęło w niedzielę w ataku na kościół na wschodzie Burkiny Faso – podała agencja Reutera, powołując się na źródła bezpieczeństwa i lokalne władze. Napastnicy otworzyli ogień do wiernych podczas porannej mszy.

Według tych źródeł atak miał miejsce w wiosce Foutouri, w regionie, w który w ciągu ostatniego roku dochodziło do licznych akcji zbrojnych grup powiązanych z Al-Kaidą i Państwem Islamskim.

W ostatnim czasie w Burkina Faso coraz częściej dochodzi do zbrojnych napaści dżihadystów na kościoły i chrześcijańskich duchownych. Dżihadyści, w wielu przypadkach operujący z baz w sąsiednim Mali, usiłują poszerzać swoje strefy wpływów, dokonując zamachów terrorystycznych właśnie w tym kraju.

Ocenia się, że od 2015 r. w Burkinie Faso w wyniku zamachów terrorystycznych zginęło ponad 600 osób. Liczba osób, które zdecydowały się na opuszczenie swych domostw wzrosła od początku 2019 r. niemal pięciokrotnie – do 500 tys.

W 2017 r. Burkina Faso, Mali, Mauretania, Niger i Czad utworzyły, przy wsparciu Francji, siły Sahel G5, których zadaniem jest zwalczanie grup terrorystycznych działających na południowych obrzeżach Sahary.

(PAP)

Reklama / Advertisement