Rekordowe chorobowe w Polsce. ZUS wypłacił ponad 76 tys. zł za dwa miesiące na zwolnieniu

ZUS oraz pieniądze - zdjęcie ilustracyjne. / foto: PAP/pixabay
ZUS oraz pieniądze - zdjęcie ilustracyjne. / foto: PAP/pixabay
Reklama / Advertisement

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Bielsku-Białej wypłacił choremu za miesiąc na zwolnieniu lekarskim ponad 40 tys. zł zasiłku chorobowego.

Oddział ZUS w województwie śląskim dokonał podsumowania wypłacanych zasiłków chorobowych. Ich wysokość robi wrażenie.

Okazuje się, że ponad 40 tys. zł za miesiąc choroby otrzymała ubezpieczona w rybnickim ZUS. Łącznie za dwa miesiące chorobowego wypłacono jej ponad  76 tys. zł. To najwyższy do tej pory zasiłek w kraju, jaki ZUS wypłacił w 2019 roku.

Drugi pod względem wysokości zasiłek chorobowy wypłacono mężczyźnie z terenu Bielska-Białej. Za miesiąc na zwolnieniu lekarskim dostał on z ZUS ponad 29 tys. zł.

Z kolei oddział zakładu w Chorzowie za trzy tygodnie chorobowego wypłacił swojej klientce zasiłek w wysokości 14,7 tys. zł. W Częstochowie kobieta za niecały miesiąc choroby zainkasowała ponad 6 tys.

Wysokość zasiłku uzależniona jest od podstawy, od której odprowadzane są składki, czyli najczęściej od osiąganego wynagrodzenia.

Im to wynagrodzenie wyższe, tym wyższe są odprowadzane składki, a w konsekwencji wyższe świadczenie. Wpływ na wysokość pobieranego świadczenia ma nasze średnie wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy – wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Źródło: bielskobiala.wyborcza.pl

Reklama / Advertisement