Zaczyna się wojna o łupy w spółkach Skarbu Państwa. Dymisje w banku Pekao to dopiero początek

Michał Krupiński, były prezes banku Pekao. Foto: PAP
Reklama / Advertisement

Dymisja prezesa banku Pekao Michała Krupińskiego jest dopiero początkiem zmian w konglomeracie PZU – Pekao – Alior – pisze poniedziałkowy „Puls Biznesu”. Według gazety, prezesa PZU Pawła Surówkę ma zastąpić Aleksandra Agatowska z zarządu spółki.

„Nad Michałem Krupińskim od dawna zbierały się czarne chmury z powodu słabych wyników banku, spadającego kursu i konfliktowego stylu działania prezesa. Do tej pory Zbigniew Ziobro roztaczał nad nim parasol ochronny, ale w końcu jednak go złożył” – pisze „PB”.

Jak pisze „PB”, powołując się na swoich rozmówców, jeden z nich miał powiedzieć, że „była to cena za utrzymanie wpływów w polityce i spółkach„. Inny, że polityk sam miał już dość Machała Krupińskiego, który grał w swoją grę, z czego minister musiał się tłumaczy w centrali PiS”.

Zdaniem „PB”, „dymisja Michała Krupińskiego jest dopiero początkiem zmian w konglomeracie PZU – Pekao – Alior”. „Nasze źródła twierdzą, że dobiega końca misja Pawła Surówki w PZU. Zastąpić ma go Aleksandra Agatowska, która jest w zarządzie spółki” – czytamy.

Zdaniem dziennika, zmiany mają nastąpić także w radzie nadzorczej. Szefem od dłuższego czasu jest Maciej Łopiński, wcześniej minister w kancelarii prezydenta, a zastąpić go ma – jak wynika z nieoficjalnych informacji „PB” – Małgorzata Sadurska z zarządu PZU, „która przez lata była aktywnym politykiem PiS, ostatnio związana z Pałacem Prezydenckim”.

Z informacji „PB” wynika, że w piątek wieczorem stanowisko straciła Marta Wolańska, prezes Pekao Leasing, znajoma rodziny Krupińskich.

Według „PB”, pozycja prezesa KGHM Marcina Chludzińskiego „wydaje się niezagrożona, choć ludzie z otoczenia Jacka Sasina, ministra aktywów państwowych, sugerowali, że to spółka, w której będą zmiany”.

„Szef nowego resortu na pewno będzie chciał wyczyścić spółki energetyczne z ludzi Krzysztofa Tchórzewskiego – pierwszą ofiarą został członek zarządu Orlenu do spraw finansowych. W kolejce do zmiany czeka też Piotr Woźniak, prezes PGNiG” – czytamy. Zdaniem gazety, wkrótce rada rozpisze nowy konkurs na prezesa. Piotr Woźniak ma dostać propozycję objęcia stanowiska głównego geologa kraju.

Reklama / Advertisement