Do tragedii w Szczyrku doprowadziła bezmyślność budowlańców? „Niemal codziennie mamy zgłoszenia o uszkodzeniu gazociągu”

Strażacy pracują przy odgruzowaniu. Fot: youtube
Reklama / Advertisement

Niemal codziennie mamy zgłoszenia o uszkodzeniu gazociągu podczas prac budowlanych prowadzonych przez różne firmy. Na szczęście tak poważne konsekwencje zdarzają się bardzo rzadko i oby nie zdarzały się w ogóle – powiedział Polsat News Artur Michniewicz, rzecznik prasowy Polskiej Spółki Gazownictwa.

Firmy budowlane obowiązek zapoznania się z planem w którym miejscu przebiega gazociąg. Z wypowiedzi rzecznika PSG wynika, że spółki lekceważą sobie ten obowiązek „firmy mają obowiązek, ale z naszej praktyki wynika, że jest zupełnie inaczej” – powiedział Michniewicz.

„Każdego dnia mamy zgłoszenie lub kilka zgłoszeń o tym, że ktoś podczas prac budowlanych najczęściej koparką uszkadza nam gazociąg. Chcielibyśmy, żeby było idealnie, czyli żeby zawsze tego typu prace były robione z użyciem planów, a przynajmniej z konsultacjami z nami, bo przecież dysponujemy siecią naszych gazociągów, ich rozkładem, zawsze to chętnie udostępnimy, bo nadrzędną wartością jest bezpieczeństwo” – dodał

– Najprawdopodobniej przyczyną katastrofy w Szczyrku było uszkodzenie gazociągu średniego ciśnienia podczas robót wykonywanych przez firmę AQUA System – powiedział Artur Michniewicz. (PAP)

Reklama / Advertisement