Korytarze życia i jazda na suwak obowiązkowe od jutra! Wysokie kary dla kierowców

Kontrola drogowa - zdjęcie ilustracyjne. / fot. PAP
Reklama / Advertisement

Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, która wprowadza obowiązek tworzenia tzw. korytarzy życia i jazdy na suwak, wchodzi w życie w piątek 6 grudnia – informuje Ministerstwo Infrastruktury.

Wprowadzenie obowiązku tworzenia „korytarzy życia” ma zapewnić krótszy czas przejazdu służb ratowniczych do poszkodowanych.

W sytuacji zagrożenia życia na drodze ważna jest każda sekunda. Dzięki korytarzom życia odpowiednie służby będą mogły szybko dotrzeć do osób potrzebujących pomocy – wyjaśnia minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Nowe regulacje wprowadzają też obowiązek jazdy „na suwak”, co ma zmniejszyć zatory drogowe i poprawić bezpieczeństwo w przypadku wykonywania manewru zmiany pasa ruchu, kiedy na jezdni z co najmniej dwoma pasami w jednym kierunku, jeden z nich się kończy.

Zgodnie z ustawą, w razie zwiększenia natężenia ruchu utrudniającego przejazd pojazdów uprzywilejowanych, szczególnie ratowniczych, kierujący poruszający się drogą z dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku będą mieli obowiązek zjechać odpowiednio jak najbliżej lewej i prawej krawędzi jezdni. Gdy pasów w jednym kierunku jest więcej, kierowcy poruszający się lewym skrajnym pasem mają obowiązek zjechać na lewo, a poruszający się pozostałymi pasami – na prawo.

Nowe przepisy wprowadzają też rozwiązanie dotyczące kolejności przejazdu samochodów w warunkach znacznego zmniejszenia prędkości poruszania się pojazdów, gdy kończy się przynajmniej jeden pas ruchu. Wtedy kierowcy mają kontynuować jazdę naprzemiennie wpuszczając przed siebie jeden pojazd.

Tworzenia korytarza życia obowiązuje w Austrii, Czechach, Niemczech, Węgrzech, Luksemburgu, Słowenii i Szwajcarii. Niemieckie przepisy nakładają na kierowców, którzy  nie przestrzegają tej zasady, karę w wysokości od 200 do 320 euro i 2 punkty karne. Jeśli kierowca zablokuje przejazd służb, dodatkowo może zostać ukarany zakazem prowadzenia pojazdu na miesiąc, a jeśli sąd stwierdzi, że przeszkadzał służbom w akcji ratowania życia, może nawet trafić na rok do więzienia.

W Polsce również przepisy precyzują wymiar kary za to wykroczenie. Kierowcy, którzy nie podporządkują się obowiązkowi tworzenia „korytarza życia”, mogą spodziewać się mandatu w wysokości 300–400 zł.

Źródło: PAP / autokult.pl

Reklama / Advertisement