Rozpoczyna się nowa wojna na „górze”. Senat z własnym „Trybunałem Konstytucyjnym”

Tomasz Grodzki / Fot. PAP
Tomasz Grodzki / Fot. PAP
Reklama / Advertisement

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zapowiedział w środę w Brukseli, że w kierowanej przez niego Izbie powstanie stały zespół, którego zadaniem będzie badanie zgodności z konstytucją ustaw, trafiających do Senatu.

„Niedługo powołam stały zespół – wypracowujemy formułę – złożony z wybitnych polskich prawników do oceny konstytucyjności ustaw, które wpływają do Senatu. Zarówno tych, które wpłyną, jak i tych, które były w przeszłości” – powiedział w Brukseli marszałek.

Grodzki, który przyleciał z jedną z pierwszych wizyt po objęciu urzędu do belgijskiej stolicy, spotkał się we wtorek z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Davidem Sassolim oraz szefem Europejskiej Partii Ludowej Donaldem Tuskiem.

Przypomniał, że w Senacie została powołana grupa robocza złożona z konstytucjonalistów, posłów, senatorów i ekspertów po niedawnym orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości UE. Jak tłumaczył, stało się to, by – jeśli będzie potrzeba skonstruowania nowej ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa – Izba Wyższa była gotowa i wyszła z odpowiednią inicjatywą.

Zgodnie z Konstytucją RP orzekanie o zgodności ustaw i innych przepisów prawa z Ustawą Zasadniczą (a także np. z ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi) stanowi właściwość Trybunału Konstytucyjnego, nie zaś gremium mianowanego przez senatorów.

Źródła: TVP Info, PAP

Reklama / Advertisement