Świat boi się pamiętać, czym jest Boże Narodzenie. „Symbole są usuwane, zostają te banalne i komercyjne”

szopka_Boże-Narodzenie_nczas
Zdj. ilustracyjne. Źródło: pszczynska.pl
Reklama / Advertisement

Chrześcijańskie znaki Bożego Narodzenia są czasem usuwane i pozostają wyłącznie jego „banalne, komercyjne” symbole. Świat, jak dodał, boi się pamiętać, czym jest Boże Narodzenie – stwierdził podczas spotkania w czwartek 5 grudnia Papież Franciszek.

Uroczystość odsłonięcia szopki i zapalenia światełek na choince na placu Świętego Piotra odbędzie się w czwartek o zmierzchu.

Zarówno szopka jak i choinka pochodzą z terenów na północy Włoch, zniszczonych przed rokiem w wyniku katastrofalnych nawałnic. Runęło tam wtedy około 14 mln drzew. O skutkach żywiołu w sugestywny sposób przypominają elementy dekoracji – pnie powalonych drzew i ich korzenie.

Świerk czerwony przywieziono z miejscowości Rotzo na płaskowyżu Asiago koło Vicenzy w regionie Wenecja Euganejska. Szopka wykonana niemal w całości z drewna jest darem osady Scurelle z Trydentu-Górnej Adygi.

Podczas tradycyjnej audiencji dla ofiarodawców szopki i choinki z obu włoskich regionów, czyli ich władz oraz delegacji mieszkańców papież powiedział, że łączy je „wspólne wspomnienie nawałnic, które jesienią ubiegłego roku zniszczyły wiele terenów” i ogromne obszary leśne.

To zjawiska, które wywołują strach, są sygnałem alarmowym, jaki wysyła nam natura prosząc o to, by natychmiast podjąć skuteczne decyzje dla ochrony naszego wspólnego domu – mówił Franciszek. Przekazał słowa otuchy dla ludności zdewastowanych przez żywioł terenów.

Wyraził zadowolenie, że ofiarodawcy wielkiej choinki oraz mniejszych drzewek dla Watykanu postanowili, że w ich miejsce posadzonych zostanie na północy kraju 40 świerków, by uzupełnić zasoby leśne.

Papież zwrócił także uwagę na wymowę szopki, której tłem są pnie drzew pochodzące z terenów dotkniętych przez nawałnice.

Przypomniał, że w niedzielę, w miejscu pierwszej szopki w historii – Greccio, podpisał list apostolski na temat wartości i znaczenia żłóbka. Jak zaznaczył, tego znaku wiary nie można „utracić”.

To pięknie, że jest przekazywany przez rodziców dzieciom, przez dziadków wnukom. To autentyczny sposób głoszenia Ewangelii w świecie, który, jak się wydaje, czasem boi się pamiętać o tym, czym naprawdę jest Boże Narodzenie i usuwa znaki chrześcijańskie po to, by pozostawić tylko te banalne, komercyjne – oświadczył Franciszek.

Źródło: PAP

Reklama / Advertisement