Nowy cios Donalda Trumpa w Chiny. Bank Światowy się temu sprzeciwił

Donald Trump, Xi Jinping. Foto: PAP/EPA
Reklama / Advertisement

Prezydent USA Donald Trump wezwał w piątek Bank Światowy, aby przestał udzielać kredytów Chinom. Bank właśnie przyjął, mimo zastrzeżeń Waszyngtonu, nowy plan kredytowy dla Chin.

Bank Światowy uchwalił w czwartek plan udzielenia Chinom nisko oprocentowanych kredytów na sumę od 1 do 1,5 mld dolarów rocznie do czerwca 2025 r. Plan przewiduje „stopniowy spadek” kredytów dla Chin w porównaniu z poprzednim pięcioletnim okresem kiedy średnia wynosiła 1,8 mld dolarów rocznie.

„Dlaczego Bank Światowy pożycza pieniądze Chinom? Czy to możliwe? Chiny mają mnóstwo pieniędzy, a jeśli ich nie mają to je wytwarzają. STOP!” – napisał Trump na Twitterze.

W przesłanym agencji Reutera oświadczeniu Bank napisał, że wysokość jego kredytów dla Chin „znacznie spadła i będzie nadal redukowana w ramach porozumienia z naszymi udziałowcami, w tym Stanami Zjednoczonymi”. „Eliminujemy udzielanie kredytów w miarę jak kraje stają się bogatsze” – dodano w oświadczeniu.

W roku finansowym 2019, który zakończył się 30 czerwca, Bank Światowy pożyczył Chinom 1,3 mld dolarów, co oznacza spadek w porównaniu z rokiem 2017 kiedy pożyczył 2,4 mld.

Reuter podkreśla, ze ten spadek nie zadowala jednak Białego Domu, który uważa, że Pekin jest zbyt bogaty aby korzystać z międzynarodowej pomocy.

Biały Dom odmówił w piątek oficjalnego komentarza w tej sprawie. (PAP)

Reklama / Advertisement