Sondażowe kuriozum. CBOS daje kosmiczny wynik PiS-owi i niszczy Konfederację!

Jarosław Kaczyński. Foto: PAP: Grzegorz Mamot
Reklama / Advertisement

W grudniu najwięcej zwolenników ma koalicja rządząca: PiS może liczyć na poparcie 45 proc. pewnych uczestników wyborów; Koalicję Obywatelską popiera 22 proc., a Lewicę – 11 proc. PSL-Kukiz’15 oraz Konfederacja otrzymały po 6 proc. głosów – wynika z sondażu CBOS.

Niecałe dwa miesiące po wyborach poparcie dla PiS deklaruje 45 proc. pewnych uczestników wyborów, co oznacza spadek o 1 pkt proc. w porównaniu z poprzednim sondażem z listopada.

Głosowanie na Koalicję Obywatelską zadeklarowało 22 proc. ankietowych, czyli o 2 pkt proc. więcej niż w poprzednim badaniu.

Na trzecim miejscu znalazła się Lewica (SLD, Wiosna, Lewica Razem), którą popiera 11 proc. Polaków; to spadek o 1 pkt proc.

Po 6 proc. badanych zadeklarowało poparcie dla PSL-Kukiz’15 (spadek o 3 pkt proc) oraz dla Konfederacji (bez zmian).

8 proc. badanych nie było zdecydowanych, które ugrupowali byliby gotowi poprzeć (wzrost o 2 pkt proc.).

Na przełomie listopada i grudnia ponad cztery piąte wyborców (81 proc.) zadeklarowało gotowość pójścia do urn wyborczych.

„W grudniu deklaracje uczestnictwa w wyborach ciągle utrzymują się na najwyższym poziomie. W tym miesiącu nie odnotowaliśmy istotniejszych zmian w układzie sił na naszej scenie. Nadal utrzymuje się porządek ustalony w czasie wyborów” – podsumował CBOS.

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 28 listopada – 5 grudnia 2019 roku na liczącej 971 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Po ostatnim sondażu pracowni Kantar, który zanotował znaczny spadek poparcia PiS do 38 proc., mamy kolejny sondaż. CBOS to fundacja, nad którą nadzór sprawuje Prezes Rady Ministrów. Według tego sondażu PiS uzyskuje większe poparcie niż miał podczas wyborów. Sondażowy rollercoaster.

Źródło: PAP, NCzas.com

Reklama / Advertisement