Niedziele handlowe w grudniu 2019. Czy 8 grudnia sklepy będą otwarte?

Sklep - zdjęcie ilustracyjne. / fot. pixabay.com
Reklama / Advertisement

8 grudnia jest ostatnią niehandlową niedzielą w tym roku. Wszystkie następne będą handlowe. W niedzielę 8 grudnia otwarte będą mogły być tylko te sklepy, w których za ladą staną ich właściciele. Od 2020 roku handel niestety będzie jeszcze bardziej ograniczony.

W grudniu zakupy zrobimy nie tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. Niedziele handlowe będą w dniach 15, 22 i 29 grudnia, czyli do końca tego roku.

Ustawa, która reguluje tzw. niehandlowe i handlowe niedziele ponadto wyłącza spod tej ustawy m.in. w cukiernie, lodziarnie, stacje paliw płynnych, kwiaciarnie, sklepy z prasą, ..itp.

Przełom nastąpi w 2020 r. W nadchodzącym roku handlowe niedziele będą ograniczone do w ostatniej niedzieli stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia. Handlowe mają być, a także dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i niedziela przed Wielkanocą.

Ze względu na brak akceptacji tego pomysłu przez znaczącą część społeczeństwa, rozważana jest modyfikacja tego pomysłu. Jedną z koncepcji jest zgoda na handel we wszystkie niedziele do godz. 13.00. Drugą koncepcją jest zostawienie placówkom handlowym prawo wyboru jednego dnia w tygodniu, kiedy będą zamknięte.

Źródło: Polsat News

Reklama / Advertisement