Aramco największą firmą świata. To koncern drożej wyceniany niż amerykańskie technologiczne giganty [VIDEO]

Giełdowy debiut Aramco Fot. Twitter Aramco
Reklama / Advertisement

Największa transakcja w historii ekonomii miała miejsce: saudyjska państwowa spółka naftowa Aramco wprowadziła własne akcje na giełdę.

Pakiet 1,5 procent papierów wartościowych przyniósł rządowi 25,6 miliarda dolarów, a samą firmę wyceniono na 1,87 biliona dolarów. Wartość firmy jest o wiele większa niż dotychczasowych liderów: Apple i Microsoft. Aramco jest warta niemal tyle, co obie te firmy razem wzięte.25,6 miliarda dolarów to absolutnie rekordowy debiut.

Pieniądze uzyskane ze sprzedaży akcji Aramco zostaną przekazane do Funduszu Inwestycyjnego Arabii Saudyjskiej i będą wykorzystane do realizacji ambitnego programu „Vision 2030.

W ramach tego planu ma być dokonana radykalna zmiana obecnego oblicza Arabii Saudyjskiej. Zarówno w duchu społecznym (w celu znacznego rozszerzenia praw i wolności obywatelskich), jak i iw sensie ekonomicznym (w celu pozbycia się uzależnienia od ropy naftowej, przyciągnięcia inwestorów i rozwoju nowych gałęzi przemysłu).Największa część Vision 2030 to budowa „cudownego” miasto Neom. Ma ono zostać zbudowane od zera na pustyni przy granicy z Egiptem i Jordanią. Koszt to 500 miliardów dolarów. Zgodnie z planem będą tam obowiązywały świeckie prawa. Miasto ma samo w pełni zaopatrzyć się w energię i w produkty, a także przyciągnąć inwestycje i specjalistów z całego świata.

Źródło: Lenta.ru

Reklama / Advertisement