Rząd chce znacjonalizować mBank. PiS realizuje program upaństwawiania sektora bankowego

Logo mBanku/fot. Facebook mBank Polska
Logo mBanku/fot. Facebook mBank Polska

Rząd chce, żeby mBank, wystawiony na sprzedaż przez Commerzbank, przeszedł w ręce państwowych instytucji. Do zakupu przymierza się największy bank w Polsce, państwowy PKO BP.

Na liście podmiotów rozważających zakup aktywów, które posada mBank, znajdują się również instytucje finansowe z udziałem skarbu państwa – Pekao oraz PZU.

– Firmy z udziałem Skarbu Państwa są zainteresowane kupnem mBanku. W sprawie sprzedaży toczą się rozmowy na poziomie firm z udziałem Skarbu Państwa – poinformował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

mBank należy do czołówki uniwersalnych banków komercyjnych w Polsce. Od 1992 roku znajduje się na GPW. Strategicznym akcjonariuszem mBanku jest niemiecki Commerzbank.

Commerzbank AG posiada ok. 69,33% akcji w kapitale zakładowym mBanku. Pod koniec września br. powstała nowa strategia biznesowa “Commerzbank 5.0”. Zakłada ona m.in. sprzedaż akcji polskiej spółki.

Wypowiedzi płynące ze strony rządu rządowe i deklaracje państwowych spółek wskazują, że mBank może być znacjonalizowany. Trafi więc pod kuratelę Skarbu Państwa.

Nacjonalizacja w sektorze bankowym wpisuje się w program Prawa i Sprawiedliwości. Polega on na zakupie danego podmiotu bezpośrednio przez Skarb Państwa, bądź pośrednio przez spółki zależne od Skarbu Państwa. Tak było m.in. w przypadku Banku Pekao.

Źródło: ISBnews / money.pl