Prawybory w Konfederacji na półmetku! Zobacz aktualne wyniki [VIDEO]

Krzysztof Bosak/fot. Facebook Krzysztof Bosak - Grupa Sympatyków
Krzysztof Bosak/fot. Facebook Krzysztof Bosak - Grupa Sympatyków
Reklama / Advertisement

Prawybory w Konfederacji Wolność i Niepodległość dobiegły do półmetka. Po ośmiu z szesnastu zjazdów wojewódzkich liderem jest Krzysztof Bosak, który zgromadził 54 głosy elektorskie. Na kolejnych miejscach plasują się Grzegorz Braun z 31 mandatami elektorów i Artur Dziambor – 24.

Środowiska wolnościowców, narodowców i konserwatystów przeprowadzają prawybory na niespotykaną dotychczas w Polsce skalę. Głosować może każdy dorosły Polak mieszkający w Polsce.

Dotychczas odbyło się osiem konwencji wojewódzkich. Największym zainteresowaniem cieszył się zjazd w Warszawie, na który zarejestrowało się ponad 1400 osób. Licząc wszystkie prawyborcze zjazdy, łącznie oddano blisko 3000 głosów.

Prawybory w Konfederacji kontynuowane będą w 2020 roku. Sympatycy mogą zagłosować jeszcze w Krakowie, Katowicach, Opolu, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu, Zielonej Górze i Szczecinie. Szczegóły, jak i kiedy tego dokonać przedstawiamy w osobnym artykule.

Prawybory Konfederacji – stan gry

Po ośmiu zjazdach wojewódzkich zdecydowanym liderem prawyborów prezydenckich Konfederacji jest Bosak, który zgromadził 54 mandaty elektorskie. Na drugim miejscu plasuje się Braun z możliwością wyznaczenia 31 elektorów, a podium uzupełnia Dziambor – 24 głosy elektorskie. Na koniec każdy z kandydatów przed głównym Zjazdem Elektorskim będzie mógł dobrać po jednym elektorze z zagranicy.

Zwycięzcą prawyborów i jednocześnie kandydatem Konfederacji na prezydenta zostanie ten, kto 18 stycznia 2020 roku na głównym Zjeździe Elektorów otrzyma ponad 50% głosów. W przypadku, gdy w pierwszym głosowaniu nikt nie otrzyma wymaganej większości, w kolejnym głosowaniu odpadnie kandydat z najmniejszą liczbą głosów, a jego elektorzy będą mogli poprzeć innego kandydata.

Z pozoru duża przewaga Bosaka wcale nie oznacza, że to przedstawiciel Ruchu Narodowego wygra prawybory. Biorąc pod uwagę aktualne wyniki, Bosak prawdopodobnie stoczyłby zaciętą rywalizację o końcowe zwycięstwo z Dziamborem. Kandydaci partii KORWiN posiadają w sumie 53 elektorów (plus 4 z zagranicy). W takim przypadku języczkiem u wagi byliby elektorzy wyznaczeni przez Brauna, bo to ich głosy zdecydowałyby, kto powalczy w majowych wyborach prezydenckich.

To jednak tylko spekulacje, a przed nami jeszcze osiem zjazdów, które mogą wszystko wywrócić do góry nogami. Rywalizacja nabiera rumieńców.

Wyniki prawyborów prezydenckich Konfederacji po 8 z 16 zjazdów:

1. Krzysztof Bosak – 54 głosy elektorskie
2. Grzegorz Braun – 31
3. Artur Dziambor – 24
4. Konrad Berkowicz – 14
5. Janusz Korwin-Mikke – 11
6. Jacek Wilk – 4
7. Paweł Skutecki – 1
8. Magdalena Ziętek-Wielomska – 1
9. Krzysztof Tołwiński – 0

Niektóre z prawyborczych zjazdów transmitowane były na kanale NczasTV. Serdecznie zachęcamy do obejrzenia wystąpień kandydatów oraz wywiadów przeprowadzonych przez dziennikarzy „Najwyższego Czasu!”.

Reklama / Advertisement