Netanjahu ponownie wybrany przewodniczącym partii Likud. „Poprowadzę nas do wielkiego zwycięstwa”

Beniamin Netanjahu. Foto: PAP, zdj. NEIL HALL / POOL
Beniamin Netanjahu. Foto: PAP, zdj.NEIL HALL / POOL
Reklama / Advertisement

Benjamin Netanjahu został ponownie wybrany przewodniczącym partii Likud. Na urzędującego premiera Izraela, nad którym zbierają się czarne chmury, głosowało 72,5 proc. działaczy partyjnych.

„Ogromne zwycięstwo! Dziękuje członkom Likudu za zaufanie, wsparcie i przywiązanie. Jeśli Bóg pozwoli, poprowadzę Likud do wielkiego zwycięstwa w nadchodzących wyborach” – napisał Netanjahu na Twitterze godzinę po zakończeniu wyborów.

W wyborach wzięło udział 57 tys. członków partii. Kontrkandydatem Netanjahu był Gideon Saar.

Zwycięstwo Netanjahu oznacza, że obecny premier wzmocniony politycznie weźmie udział w marcu 2020 r. w trzecich na przestrzeni roku izraelskich wyborach parlamentarnych. Według ekspertów ma duże szanse na odniesienie zwycięstwa, dzięki czemu mógłby ponownie zostać premierem Izraela. „Nadal będziemy prowadzić państwo Izrael do bezprecedensowych sukcesów” – napisał szef rządu na Twitterze.

12 grudnia, po ostatecznym fiasku utworzenia rządu po wrześniowych wyborach, parlament Izraela podjął decyzję o samorozwiązaniu. Nowe wybory parlamentarne odbędą się 2 marca 2020 roku i będą to trzecie wybory do Knesetu w ciągu niespełna roku.

Wybory z 17 września wygrał centrolewicowy sojusz Niebiesko-Białych byłego szefa sztabu generalnego Benny’ego Gantza, zdobywając 33 mandaty w 120-miejscowym Knesecie. Likud wywalczył 32 mandaty. W historii Izraela jeszcze żadna partia nie uzyskała w wyborach większości pozwalającej na samodzielne utworzenie rządu, dlatego gabinety koalicyjne są w tym kraju normą.

Netanjahu może pozostać na stanowisku premiera, mimo iż został postawiony w stan oskarżenia. Obecnie grozi mu do 10 lat więzienia, jeśli zostanie skazany za korupcję, i do trzech lat za defraudacje i nadużycie zaufania. Proces premiera rozpocznie się prawdopodobnie dopiero za kilka miesięcy. Netanjahu może też zdecydować się na ugodę pozasądową, by uniknąć postępowania procesowego.

Źródło: PAP/BBC

Reklama / Advertisement