Odszkodowanie za hałas. Historyczny wyrok włoskiego sądu. Polska będzie następna?

Suszarnia kukurydzy - zdj. ilustracyjne / Fot. Flickr
Suszarnia kukurydzy - zdj. ilustracyjne / Fot. Flickr
Reklama / Advertisement

Rekordowe odszkodowanie w wysokości 900 tysięcy euro przyznał sąd rodzinie z okolic Cuneo, na północy Włoch, za hałas, wywołany przez suszarnię kukurydzy. Żaden sąd w kraju nie uznał dotychczas prawa do takiego zadośćuczynienia – mówią pełnomocnicy rodziny.

Taką karę wymierzono konsorcjum rolnemu z Piemontu, które zasądzoną sumę musi zapłacić mieszkańcom domu w miejscowości Savigliano. Pierwsze odszkodowanie za hałas stało się faktem.

W odległości 60 metrów od ich posesji 22 lata temu zbudowano suszarnię kukurydzy, której hałas całkowicie zakłócił życie rodziny. Na przestrzeni lat rodzina zamontowała podwójne szyby w oknach, zmieniła rozkład pokojów oraz zrezygnowała ze spotkań towarzyskich w domu. Wszystko to z powodu – jak dowodzili – trudnych do zniesienia odgłosów.

Żaden inny sąd nie przyznał odszkodowania w takim wymiarze za straty wyrządzone z powodu hałasu – podkreślili adwokaci, reprezentujący poszkodowaną rodzinę.

W wypowiedzi dla mediów pełnomocnicy uznali, że kwota 900 tysięcy euro to „minimum wobec udowodnionych stałych szkód” ponoszonych przez ich klientów.

Sąd w Cuneo nakazał ponadto zamknięcie suszarni, której moc w ostatnich latach jeszcze zwiększono, do czasu obniżenia poziomu hałasu.

Nad podobnymi sprawami pochylają się polskie sądy. Chodzi o odszkodowania dla właścicieli domów i lokali mieszkalnych położonych w bliskiej odległości lotnisk. Mieszkańcy ci również uskarżają się na hałas, co z jednej strony zaniża komfort ich życia, a z drugiej powoduje spadek wartości nieruchomości.

Czy wyłudzenia odszkodowań wykończą polskie lotniska? W grę wchodzi 100 MILIARDÓW złotych

Reklama / Advertisement