Globalne ocieplenie w Europie a Bułgarów nie stać na ogrzewanie. Nowy unijny ranking biedy

Globalne ocieplenie w Europie. Bułgarów nie stać na ogrzewanie. Foto: Pixabay
Globalne ocieplenie w Europie. Bułgarów nie stać na ogrzewanie. Foto: Pixabay
Reklama / Advertisement

Media wciąż donoszą o globalnym ociepleniu i jego skutkach. Tymczasem wielu Bułgarów nie stać na ogrzewanie. Czy w związku z tym zamarzną?

Jak wynika z danych Europejskiego Instytutu Statystycznego, 33,7% Bułgarów nie stać na ogrzewanie. To absolutny rekord na Starym Kontynencie.

Wynik ten jest szczególnie wstrząsający w odniesieniu do unijnej średniej, która wynosi 7%. Niemniej jednak sytuacja w Bułgarii i tak uległa poprawie w stosunku do 2017 r. Wówczas na ogrzewanie nie było stać 36,5% mieszkańców tego kraju.

Na drugim miejscu w zestawieniu znalazła się Litwa. W przypadku naszego sąsiada odsetek osób, które nie mogą pozwolić sobie na ogrzewanie, wynosi 27,9%.

Podium zamyka Grecja z wynikiem 22,7%. Jednakże znajdująca się poza Unią Europejską Macedonia Północna posiada wyższy odsetek. Wynosi on 24,9%.

Sytuacja w Bułgarii jawi się jako szczególnie dramatyczna. Aż 47,4% osób, które żyją samotnie, nie jest w stanie pokrywać rachunków za ogrzewanie. 51,5% żyjących samotnie kobiet żyje w zimnie jesienią i zimą.

W przypadku rodzin z trojgiem dzieci sytuacja również nie wygląda dobrze. Aż 43% z nich nie stać na ogrzewanie swoich mieszkań.

Reklama / Advertisement