Polska służalcza wobec USA. Błaszczak chwali Trumpa i uzależnia obecność wojsk w Iraku od decyzji NATO

Mariusz Błaszczak. Foto: PAP
Mariusz Błaszczak. Foto: PAP
Reklama / Advertisement

Decyzje dotyczące przyszłości polskiej misji w Iraku będą podejmowane w gronie NATO – zapowiedział w środę szef MON Mariusz Błaszczak. W jego ocenie, napięcie pomiędzy Iranem a USA zmierza do deeskalacji.

Błaszczak w środę po posiedzeniu sejmowej komisji obrony powiedział dziennikarzom, że przedstawił posłom informację dotyczącą sytuacji na Bliskim Wschodzie. Szczególnie w kontekście nocnego ataku na amerykańskie bazy w Iraku przeprowadzonego przez Iran.

Jak dodał, informację przedstawił w związku z tym, że w tych bazach przebywają też polscy żołnierze uczestniczący w misji irackiej. Dalsza obecność wojsk w Iraku zależy od decyzji NATO.

Bardzo cieszę się z tego, że wszystko zmierza ku deeskalacji (napięcia pomiędzy Iranem a USA – red.) – powiedział Błaszczak. Wyjaśnił, że ta ocena ma związek ze środowym wystąpieniem prezydenta USA Donalda Trumpa. Ocenił, że wystąpienie prezydenta USA, to „bardzo dobry kierunek, który gwarantuje stabilizację na Bliskim Wschodzie”.

Zapewnił, że jego resort monitoruje rozwój sytuacji. Mówiąc o przyszłości misji prowadzonej przez Polaków w Iraku przypominał o decyzji NATO. – Wszyscy sojusznicy z NATO opowiedzieli się za kontynuacją misji i zawieszeniem działań do czasu rozstrzygnięć. Te rozstrzygnięcia – wygląda no to – że teraz następują. Co do przyszłości, decyzje będziemy podejmowali w gronie sojuszników z NATO – stwierdził szef MON.

Kilkanaście godzin wcześniej, w rozmowie na antenie Polskiego Radia, minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz stwierdził, że należy poczekać na interpretację sytuacji przez USA.

Irański odwet

W nocy z wtorku na środę amerykańskie obiekty w Iraku zostały ostrzelane pociskami wystrzelonymi z terytorium Iranu. Celem ataków były bazy w Al-Asad oraz Irbilu. Na obie spadło ponad tuzin pocisków. Nikt nie zginął.

Trump poinformował, że niewielkiemu zniszczeniu uległy jedynie niektóre obiekty. CNN sugeruje, że Iran celowo chybił, bojąc się kontrataku, a jednocześnie chcąc jakkolwiek zareagować na zabicie gen. Kasema Sulejmaniego. Osoby nr 2 w państwie.

Baza lotnicza Al-Asad wykorzystywana jest przez wojska USA w ramach Międzynarodowej Koalicji walczącej z Państwem Islamskim. Liczba polskich żołnierzy i pracowników w bazie Al Asad nie przekracza 100, natomiast w Irbilu jest to kilku polskich żołnierzy i pracowników.

Polski Kontyngent Wojskowy w Iraku realizuje działalność mandatową w ramach Sił Globalnej Koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu. Są to: szkolenie oraz doradztwo irackim i jordańskim Siłom Specjalnym w zwalczaniu tzw. Państwa islamskiego, wzmocnienie bezpieczeństwa i stabilizacji sytuacji w regionie w perspektywie długoterminowej.

PILNE! Oświadczenie Donalda Trumpa: Nikt nie ucierpiał w Iraku. Poproszę NATO, aby bardziej zaangażowało się w proces bliskowschodni

Konflikt na Bliskim Wschodzie:

1. Ostrzał bazy w Iraku, w której stacjonują Polacy [RELACJA LIVE]
2. Tak wyglądał irański atak na bazę USA w Iraku [FOTO/VIDEO]
3. Polska służalcza wobec USA. Błaszczak chwali Trumpa i uzależnia obecność wojsk w Iraku od decyzji NATO
4. Katastrofa ukraińskiego samolotu pasażerskiego w Iranie – nie żyje 176 osób. Mnożą się wątpliwości, USA grożą Iranowi
5. Polska ambasador ewakuowana z Iraku. „Ma to związek z irańskim atakiem rakietowym”
6. Przestrzeń powietrzna Iranu i Iraku zagrożeniem. Linie lotnicze zmieniają trasy
7. Amerykańskie bombowce B-52 na Bliskim Wschodzie. Płynie tam też kolejny okręt
8. Jaki potencjał ma półmilionowa irańska armia? Zdaniem ekspertów to skansen
9. NCzasTV: Janusz Korwin-Mikke o wojnie USA-Iran. Padły gorzkie słowa w kierunku Trumpa

Źródło: PAP || Nczas.com

Reklama / Advertisement