Andrzej Duda pozostaje liderem, ale nie wygra w I turze [SONDAŻ]

Andrzej Duda, Małgorzata Kidawa-Błońska, Robert Biedroń, Władysław Kosiniak-Kamysz, Szymon Hołownia i Krzysztof Bosak/fot. PAP/Fb Krzysztof Bosak - Grupa Sympatyków
Andrzej Duda, Małgorzata Kidawa-Błońska, Robert Biedroń, Władysław Kosiniak-Kamysz, Szymon Hołownia i Krzysztof Bosak/fot. PAP/Fb Krzysztof Bosak - Grupa Sympatyków
Reklama / Advertisement

Andrzej Duda wciąż pozostaje liderem – wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego pracowni Estymator dla DoRzeczy.pl. Obecnie urzędującemu prezydentowi brakuje jednak głosów, by wygrać w I turze.

Gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, Andrzej Duda mógłby liczyć na poparcie 47,7 proc. wyborców. To o 1,1 pkt. proc. więcej niż w grudniu. Kontrkandydatem w II turze byłaby Małgorzata Kidawa-Błońska z Koalicji Obywatelskiej z wynikiem 22,7 proc. Polityk zyskała 0,3 pkt. proc. poparcia respondentów w stosunku do poprzednich badań. Podium zamyka Władysław Kosiniak-Kamysz z poparciem rzędu 9 proc. Zanotował więc spadek o 0,2 pkt. proc.

Dalej znalazłby się Robert Biedroń. Oddanie głosu na tego kandydata Lewicy zadeklarowało 8,8 proc. badanych. W poprzednim sondażu pod uwagę brano Adriana Zandberga, który uzyskał 0,5 pkt. proc. mniej.

Na 6,9 proc. głosów mógłby liczyć z koeli Szymon Hołownia. Poparcie wśród ankietowanych spadło więc o 1 pkt. proc. w stosunku do grudniowych pomiarów.

Stawkę zamyka natomiast Krzysztof Bosak, który pozostaje liderem w prawyborach Konfederacji. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 4,3 proc. respondentów. Jest to spadek o 0,3 pkt. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Niezdecydowanych jest tylko 0,6 proc. badanych.

Sonadż przeprowadzono w dniach 9-10 stycznia 2020 roku na ogólnopolskiej reprezentatywnej grupie 1018 osób dorosłych. Badanie wykonano metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W wynikach uwzględniono wyłącznie odpowiedzi osób, które zadeklarowały chęć udziału w wyborach i określiły, na którego kandydata w wyborach prezydenckich oddadzą głos. Estymator szacuje, że frekwencja wyborcza wyniosłaby 65 proc.

Źródło: dorzeczy.pl

Reklama / Advertisement