Koniec prześladowań chrześcijan w Egipcie? Postawa prezydenta Sisiego dobrze działa

Zbliża się koniec prześladowań chrześcijan w Egipcie? Spada liczba tego typu zjawisk. Foto: Pixabay
Zbliża się koniec prześladowań chrześcijan w Egipcie? Spada liczba tego typu zjawisk. Foto: Pixabay
Reklama / Advertisement

Czyżby zbliżał się koniec prześladowań chrześcijan w Egipcie? Postawa prezydenta Abd al-Fattaha as-Sisiego pozytywnie wpływa na stosunki w tym kraju.

Być może to jeszcze nie koniec prześladowań chrześcijan w Egipcie, ale krok w dobrą stronę. Rzecznik prasowy tamtejszego Kościoła katolickiego ks. Rafic Greiche uważa, że dużą rolę odgrywa w tym przedmiocie prezydent Abd al-Fattah as-Sisi.

– Prezydent as-Sisi osobiście uczestniczył w koptyjskich uroczystościach. Państwo stara się zapewnić chrześcijanom bezpieczeństwo i miejsca kultu. Za przykładem prezydenta idą też pozostali muzułmanie. Znacząco poprawiły się relacje sąsiedzkie – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Greiche.

Duchowny zwrócił również uwagę na przebieg tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia.

– Podczas tegorocznych świąt doświadczyliśmy znacznego odprężenia w relacjach chrześcijańsko-muzułmańskich, a także w relacjach państwo-Kościół. Zmniejszyła się liczba ataków terrorystycznych. To daje poczucie względnego pokoju i bezpieczeństwa. Chrześcijanie coraz rzadziej decydują się na emigrację, bo są przywiązani do swego kraju i chcą tu pozostać – przyznaje.

Nie bez znaczenia był także gest ofiarowania przez prezydenta katedry prawosławnym Koptom.

– Pamiętajmy, że prezydent as-Sisi ofiarował prawosławnym Koptom katedrę w nowej administracyjnej stolicy Egiptu, do której ma się przenieść cały personel rządowy do czerwca tego roku. Prawosławni modlili się w tej katedrze już w ubiegłym roku. Dobre są też relacje z uniwersytetem Al-Azhar, najważniejszą uczelnią sunnicką. Atmosfera jest dobra i mamy nadzieję, że będzie tak nadal – dodaje duchowny.

Źródło: KAI

Reklama / Advertisement