Prawo podatkowe może działać wstecz. „Podważa to zaufanie podatników do systemu prawa”

Fot. archiwum nczas
Reklama / Advertisement

Zasada, że prawo podatkowe może działać wstecz, wynika z opinii Rady ds. Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania. Najnowsze opinie rady z 18 grudnia 2019 r. podważają zaufanie podatników do systemu prawa – alarmują eksperci.

W PIT prawo podatkowe może działać wstecz do okresów sprzed wejścia w życie zmian w przepisach. Chodzi o optymalizacje podatkowe i klauzulę przeciw unikaniu opodatkowania.

Weszła ona w życie 15 lipca 2016 r. Rada uznała, że odnośnie do PIT klauzulę można stosować również za okres sprzed jej obowiązywania.

Naszym zdaniem klauzulę można zastosować do korzyści powstałych w 2016 r., bo tak wynika bezpośrednio z treści przepisu przejściowego, czyli art. 7 nowelizacji ordynacji podatkowej z 2016 r. – mówi Rafał Iniewski, członek rady.

Opinia dotyczy sprawy trójki podatników, którzy w kwietniu zamknęli optymalizację podatkową. Wykorzystując przepisy, legalnie sprzedali udziały bez podatku. Takim praktykom ma przeciwdziałać klauzula. Tyle że weszła ona w życie w połowie roku, a więc – zdaniem ekspertów podatkowych – nie można jej stosować do okresów wcześniejszych. Innego zdania jest rada, która stanęła po stronie urzędów skarbowych.

W skład rady wchodzą m.in. eksperci, w tym profesorowie prawa specjalizujący się w podatkach. Jest to niezależny organ. Miał chronić podatników przed uznaniowym podejściem fiskusa do stosowania klauzuli – przypominają eksperci.

Najnowsze opinie są pierwszymi, jakie wydała rada. Jednak specjaliści od prawa podatkowego są nimi rozczarowani. Rada zwróciła uwagę, że ma wątpliwość, czy wsteczne zastosowanie klauzuli nie naruszy konstytucji. Ale – jak ocenia dr hab. Hanna Filipczyk z Enodo Advisors – wywód rady w tej kwestii jest niejasny.

Opiniując w sprawie tego przypadku, rada dała zielone światło dla stosowania klauzuli. Również wstecz za cały 2016 r. A jak oceniają doradcy, jest bardzo wielu podatników, którzy na początku 2016 r. zamykali optymalizacje podatkowe. Obejmie ich zasada działania w tym przypadku prawa wstecz.

Źródło: gazetaprawna.pl

Reklama / Advertisement