Państwa arabskie potępiły Turcję za jej zaangażowanie w Libii

Posiedzenie Ligi Arabskiej fot. PAP/EPA KHALED EL FIQI
Posiedzenie Ligi Arabskiej fot. PAP/EPA KHALED EL FIQI

Arabscy przywódcy wspólnie potępili Turcję za wysłanie żołnierzy do Libii podczas sesji parlamentu arabskiego, organu legislacyjnego Ligi Arabskiej.

Arabscy przywódcy potępili Turcję  na sesji parlamentu arabskiego, która odbyła się w środę w Egipcie. Uznali, że decyzja o wysłaniu wojsk jest złamaniem prawa międzynarodowego.

Według oświadczenia arabskiego parlamentu decyzja Turcji o wysłaniu wojsk była rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego.

Turecka interwencja wojskowa w Libii komplikuje sytuację, a także zaostrza podziały i spór między stronami libijskiego konfliktu – napisano we wspólnym oświadczeniu.

Prezydent Turcji Recep Erdogan ogłosił, że Turcja zacznie wysyłać wojska w celu wsparcia libijskiego rządu porozumienia narodowego (GNA) w grudniu ubiegłego roku. Zgodę na wysłanie żołnierzy do Libii wyraził na początku stycznia turecki parlament.

W przeciwieństwie do Turcji państwa arabskie, a w szczególności Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Arabia Saudyjska, popierają stojącego na czele libijskiej armii narodowej (LNA) generała Chalifa Haftara.

Pojawienie się tureckich wojsk i najemników w Libii może prowadzić do eskalacji i otwartego już wkroczenia do akcji oddziałów z Egiptu oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Żołnierzy z tych państw widywano w Libii prócz rosyjskich i sudańskich najemników walczących po stronie Haftara.

W wojnę domową w Libii prócz Turcji i krajów arabskich zaangażowanych jest także, pośrednio lub bezpośrednio, wiele innych krajów.

Konflikt zaostrzył się po tym gdy 27 listopada Turcja i Libia (GNB) zawarły porozumienie na mocy którego wytyczona została granica morska ich wyłącznych stref ekonomicznych w pobliżu należącej do Grecji Krety.

Erdogan zapowiedział wówczas, że oba kraje zamierzają prowadzić poszukiwania ropy i gazu na zajętych w ten sposób obszarach Morza Śródziemnego.

Źródło: menafn.com/nczas