Polka przegrała z żydowską gazetą. Chciała, by przyznali, że „Polacy nie mordowali, a ratowali Żydów”

Mira Wszelaka jeszcze jako prezes
Mira Wszelaka jeszcze jako prezes "Reduty..." prezentuję nagrodę, którą ostatnio otrzymała fundacja. Źródło; PAP
Reklama / Advertisement

Mira Wszelaka, była szefowa Reduty Dobrego Imienia pozwała redakcję „Jewish News”, z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Polka chciała by redaktorzy używali terminu „niemieccy naziści” zamiast „naziści”. Mieli również przyznać, że „Polacy nie mordowali, a ratowali Żydów podczas tragedii Holokaustu”. Wszelaka przegrała proces i będzie musiała zapłacić 6260,57 zł.

Pokłosiem sprawy był artykuł „Jewish News” dotyczący polskiej ustawy reprywatyzacyjnej, który gazeta opublikowała 25 października 2017 r. Wszelaką oburzyła forma artykułu i postanowiła ona drogą prawną wymusić na redakcji, by nie prezentowała obok tekstu „jakichkolwiek materiałów wizualnych, sugerujących, że Holokaust był dziełem Polaków, ewentualnie ‚polskich nazistów'”. Chodziło o zdjęcia obozów koncentracyjnych „podpisane, jako zdjęcia z obozów nazistowskich (bez wskazania, że obozy nazistowskie były obozami niemieckimi)”

Dodatkowo Polka domagała się, by gazeta przed słowem „naziści” dodawała przymiotnik „niemieccy”.

„Jewish News” domagało się całościowego oddalenia powództwa, ponieważ prawnicy gazety twierdzili, że polskie media również używają określenia „nazistowskie obozy” bez przymiotnika „niemieckie”. W dodatku w artykule rzeczywiście nie pojawiły się takie pojęcia jak „polskie obozy zagłady”. Czytelnik jedynie przez sugestywne zestawienie zdjęć mógł odnieść wrażenie, że to Polacy byli sprawcami.

– Tekst artykułu [w „Jewish News”] nie zawiera żadnych treści, które mogłyby godzić w dobra osobiste powódki – stwierdził Sąd Apelacyjny.

– Teza, jakoby z artykułu wynikało, że „Polacy mordowali Żydów” jest oderwana od rzeczywistości. Można odnieść wrażenie, że istotna część motywów pozwu została przeniesiona z innej sprawy – stwierdził sędzia Bernard Chazan.

Ponieważ Mira Wszelaka przegrała sprawę, Sąd zasądził, że musi przelać na rzecz „Jewish News” 1097 zł tytułem zwrotu kosztów oraz na rzecz Skarbu Państwa 4623,57 zł.

Źródło: Jewish News, Polsat News

Reklama / Advertisement