Macron otwiera „Ścianę Nazwisk” na miejscu pamięci Shoah w Paryżu

Reklama / Advertisement

Francuski prezydent 27 stycznia, z okazji 75 rocznicy oswobodzenia terenu Auschwitz przez sowiecką armię i międzynarodowego dnia pamięci ofiar Holokaustu zainaugurował otwarcie tzw. „ściany imion”. Jest to pomnik zawierający nazwiska Żydów deportowanych z Francji podczas II wojny światowej.

Ściana powstała jeszcze w 2005 r. za czasów prezydenta Chiraca. W roku 2019 r. została zaktualizowana. W maju ub. roku poddano ją remontowi, który zakończył się w grudniu. Jej otwarcie po renowacji połączono z Dniem Pamięci o Holkauście, nazywanym nad Sekwaną częściej Shoah.

Na ścianie wyryto nazwiska 76 000 Żydów, w tym 11 000 dzieci deportowanych z Francji podczas II wojny światowej, pomiędzy marcem 1942 i sierpniem 1944. W czasie renowacji dodano tu kolejne 175 nazwisk, poprawiono pisownię 1823 imion i 1097 nazwisk, zweryfikowano też daty urodzenia.

Uroczystego otwarcia odnowionego monumentu dokonuje prezydent Macron. Z kolei premier Edouard Philippe poleciał do Polski, gdzie w Auschwitz-Birkenau reprezentuje Francję.

Źródło: France Info

Reklama / Advertisement