Nie lubisz Grety Thunberg? Jesteś prawdopodobnie starym człowiekiem lub… prawicowcem

Greta Thunberg przez ocieplenie klimatu musi chodzić zimą w czapce. Foto: PAP/PA
Greta Thunberg przez ocieplenie klimatu musi chodzić zimą w czapce. Foto: PAP/PA
Reklama / Advertisement

Socjalistyczna francuska Fundacja Jeana Jauresa zleciła międzynarodowe badania w postrzeganiu wizerunku Grety Thunberg. Badania na zlecenie Fundacji przeprowadził Instytut Ifop.

We 84% tubylców kojarzy pannę Gretę Thunberg, a 73% wie dokładnie, kim ona jest. Chloé Morin, „ekspert” Fundacji Jaurèsa przypomina w tym kontekście, że 34% Francuzów nie wie kim jest np. Jean-Yves Le Drian, obecny minister spraw zagranicznych. 39% nie zna nazwiska ministra edukacji Blanquera, 52% „gwiazdy” francuskich ekologów, eurodeputowanego Zielonych Yannicka Jadota.

Nastoletnia Szwedka jest jeszcze lepiej znana w innych krajach Europy. Zna ją 95% Niemców, 93% Włochów i 74% Brytyjczyków. Gorzej jest po drugiej stronie Atlantyku. Pomimo głośnego pobytu w USA i wystąpienia na forum ONZ, w tym kraju o Thunberg słyszało tylko 49% Amerykanów, a 36% wie kto jest. Socjalistyczny thin-thank wie jednak przecież, że to „naród ignorantów”.

Trudności z przebiciem się na tym rynku miała nawet szwedzka ABBA, a dodatku Amerykanie pod przywództwem Donalda Trumpa mają „mniejszą wrażliwość na globalne ocieplenie”. Co prawda 85% Demokratów martwi się wpływem zmian klimatycznych na ich przyszłość, ale podobne obawy wyraża już tylko 55% Republikanów.

Greta dzieli ludzi

Badanie przeprowadzone przez Fundację Jean-Jaurès pokazało też, że aktywność i „mesjanizm” Grety bardzo ludzi dzielą. 54% Francuzów ma o nie „dobrą opinię”, 46% „złą”, z czego 20% „bardzo złą”. 32% Francuzów twierdzi, że nastolatka „zmusza ich do myślenie”, 29% z odpowiada, że tylko ich ​​„denerwuje”.

Widać tu wyraźny podział wiekowy. Wśród osób poniżej 35 roku życian Greta ma „dobrą opinię” 60%. Uważa tak tylko 51% wśród osób powyżej 35 roku życia, a liczba ta spada do 42% w populacji 65+.

Rzecz jasna największe poparcie dla Thunberg występuje wśród zwolenników Partii Zielonych (91%), czy lewaków z Insoumise (75%). Wspiera ją już tylko 44% sympatyków prezydenckiej partii La République en Marche, 45% centroprawicowych Republikanów i 39% zwolenników Zgromadzenia Narodowego Le Pen.

47% Francuzów uważa, że ​​Greta Thunberg poświęca się ekologii,42%, że sobie samej. Obojętność wobec jej działań deklaruje tylko 18% Francuzów, 21% Brytyjczyków, 13% Niemców i 18% Włochów. Greta podzieliła świat, niczym reforma sądów… Polaków.

Źródło: Le Point

Reklama / Advertisement