Górnicy mówią DOŚĆ! Elektrownia w Łaziskach zablokowana. „Nie wjedzie tu żaden ruski węgiel”

Górnicy blokują tory do elektrowni w Łaziskach. Foto: PAP/Andrzej Grygiel
Górnicy blokują tory do elektrowni w Łaziskach. Foto: PAP/Andrzej Grygiel
Reklama / Advertisement

Górnicy z Sierpnia 80 rozpoczęli rano blokadę torów kolejowych prowadzących do Elektrowni Łaziska – poinformował rzecznik tego związku zawodowego Patryk Kosela. Związkowcy protestują w ten sposób przeciwko importowi zagranicznego węgla – szczególnie rosyjskiego – do Polski. Jeden z protestujących zapewnia, że „nie wjedzie tu żaden ruski węgiel”.

Jak wskazują, skutkuje to m.in. zapełnieniem przykopalnianych zwałowisk rodzimego węgla. Występuje też brak pieniędzy z jego sprzedaży, przez co nie ma pieniędzy na podwyżki dla górników.

Grupa górników od rana blokuje tory, którymi do elektrowni wjeżdża węgiel z Rosji. Informację o blokadzie torów potwierdziła PAP rzecznik mikołowskiej policji sierż. szt. Ewa Sikora.

Na miejscu są policjanci, którzy zabezpieczają to zgromadzenie i będą reagować w przypadku niebezpiecznych sytuacji – powiedziała.

Ogromna ilość rosyjskiego węgla

Wkrótce węgla na przykopalnianych zwałach będzie tak dużo, że trzeba będzie wstrzymać wydobycie, a górników odesłać na postojowe – alarmuje Sierpień 80, który wzywa rząd do ujawnienia wykazu spółek zależnych od Skarbu Państwa, które importują węgiel oraz pociągnięcia do odpowiedzialności prezesów tych podmiotów. Domagają się także skutecznych działań, które powstrzymają nadmierny import węgla.

Nie wjedzie tu żaden ruski węgiel. Dziś blokujemy elektrownię, ale jak będzie trzeba, przyspawamy do torów pociągi na przejściach granicznych, a transporty z Rosji będziemy wysypywać – zapowiedział przed Elektrownią Łaziska jeden z protestujących Rafał Jedwabny.

Jak dodał, kopalnia Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych ma pełne zwały. Natomiast znajdująca się za płotem elektrownia sprowadza węgiel wagonami. Dzieje się tak, choć taśma pomiędzy kopalnią a elektrownią może go dostarczyć bez dodatkowych kosztów.

Miliony ton zagranicznego węgla, więcej niż za rządów nieprzychylnego górnictwu Tuska, zalewają Polskę. Wtedy choć import był mniejszy niż dziś „Solidarność” była na torach, a politycy PiS grzmieli o tym, że to skandal i oni z tym skończą. Co stało się z tymi obietnicami, gdzie są ci politycy, gdzie „Solidarność”? – mówił Kosela.

Zwały na kopalniach są pełne, a rząd zamiast wziąć się poważnie do roboty, składa kolejne obietnice i deklaracje, które są pustosłowiem – dodaje Patryk Kosela.

Elektrownia Łaziska należy do grupy Tauron. Tauron ma swoje też kopalnie, ale mimo to importuje obcy węgiel. To jakaś kpina – dodał.

7 stycznia Komisja Krajowa WZZ „Sierpień 80” zarzuciła rządowi bierność w sprawie importu węgla z Rosji. Blokadę kolejowego przejścia na wschodniej granicy zapowiedzieli także na początku stycznia zrzeszeni w Sierpniu 80 górnicy z czterech kopalń kopalni zespolonej ROW.

Źródło: PAP

Reklama / Advertisement