Ks. Jacek Gniadek ostro: Raporty o biedzie pisze się po to, by rządzący mogli wprowadzić kolejny podatek

Ks. Jacek Gniadek SVD. Foto: YouTube/UczelniaASBIRO
Ks. Jacek Gniadek SVD. Foto: YouTube/UczelniaASBIRO
Reklama / Advertisement

Jaki jest cel tworzenia raportów o biedzie? Ks. Jacek Gniadek SVD stwierdza, że chodzi o legitymizację wprowadzania nowych, coraz wyższych podatków.

Ks. Jacek Gniadek SVD odniósł się do analizy raportu Oxfamu na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Wynika z niego, że rośnie na świecie ubóstwo, jeden procent ludzkości ma więcej majątku, niż reszta świata, rosną nierówności, etc.

Bogactwa nie można zmierzyć, podobnie jak szczęścia. Jest relatywne. Do tego raport oparty jest na wielu błędnych założeniach. Oxfam nie uwzględniają różnic w sile nabywczej pieniądza, a miliarderzy nie siedzą na miliardach dolarów w gotówce, którą natychmiast można zamienić na inne dobra – zwrócił uwagę kapłan.

Podkreślił także, że „takie raporty pisze się w odpowiednim celu”. – Chodzi o ciągłe budowanie u demokratyczny wyborców przekonania, że bieda bierze się z bogactwa, a to rządzącym pozwala na wprowadzanie podatku dochodowego oraz innych nowych podatków – wyjaśnił ksiądz werbista.

Jak walczyć z takim raportami? Kiedy byłem w Afryce mniej więcej raz na kwartał w kazaniu mówiłem, że mam pomysł na to, jak być bogatym. Cały kościół zamierał w milczeniu. Wtedy mówiłem: Jeżeli chcesz być bogatym, musisz ciężko pracować i oszczędzać i mieć dobre relacje z ludźmi. Za każdym razem po tych słowach słyszałem w kościele jęk zawodu – wspomniał ks. Gniadek SVD. Na koniec dodał, że „w Polsce potrzeba byłoby to mówić co niedzielę”.

Reklama / Advertisement