Lekarz i położne naraziły wcześniaka na śmierć. Urodził się niepełnosprawny. Kara: grzywna

łańcuch sędziowski, zdjęcie ilustracyjne Foto: PAP
łańcuch sędziowski, zdjęcie ilustracyjne Foto: PAP
Reklama / Advertisement

Grzywna – na taką karę skazał Sąd Rejonowy w Białymstoku lekarza i dwie położne, oskarżone o narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia urodzonego wcześniaka. To powtórny proces, w pierwszym zapadły wyroki uniewinniające.

Lekarz ma zapłacić 20 tys. zł, zaś położne – po 3 tys. zł. To grzywna za błąd w sztuce lekarskiej. Sąd zasądził też matce dziecka 10 tys. zł w formie częściowego zadośćuczynienia za doznane krzywdy. Wyrok nie jest prawomocny.

Sprawa dotyczy jednego z oddziałów Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Oskarżeni to młody lekarz (wówczas w trakcie rezydentury) i dwie doświadczone położne.

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku zarzuciła im, że w czerwcu 2015 roku nieumyślnie narazili przedwcześnie narodzone dziecko na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia.

Chodziło o to, że – mimo zgłaszanych przez pacjentkę w 26. tygodniu ciąży dolegliwości – ostatecznie na czas nie rozpoznano wczesnego porodu, co zwiększyło ryzyko głębokiego niedotlenienia dziecka. Dziewczynka urodziła się bez oznak życia, czynność serca udało się przywrócić dopiero po 10 minutach reanimacji. Jednak jest niepełnosprawna.

Źródło: PAP

Reklama / Advertisement