Amerykański biskup sprzeciwia się tęczowemu dyktatowi. Wydał jasne instrukcje w sprawie LGBT

LGBT/Obrazek ilustracyjny/Fot. Pixabay
LGBT/Obrazek ilustracyjny/Fot. Pixabay
Reklama / Advertisement

Amerykański biskup Thomas Paprocki ze Springfield w stanie Illinois wydał specjalny przewodnik duszpasterski. Dotyczy on diecezjalnej polityki w zakresie tożsamości płciowej. W dokumencie jasno zadeklarował, że szkoły i inne instytucje kościelne nie poddadzą się tęczowemu dyktatowi. Swoich podopiecznych będą rozróżniać według ich płci biologicznej – a nie kulturowej – dowolnie przez nich wybranej.

Jak podkreślał amerykański biskup, w podejściu do dysforii płciowej wyjątkowo istotna jest „delikatność i współczująca umiejętność oraz troska duszpasterska”.

„Wszystkim formom dyskryminacji i surowego traktowania należy zdecydowanie się przeciwstawić i je skorygować” – zaznaczył. Jednocześnie duchowny stanowczo stwierdził, że nie można odchodzić od prawdy i nauczania Kościoła.

Dodatkowo hierarcha podkreślił, że rodziny, których dzieci doświadczają dysforii płciowej, doświadczają sporych trudności. Zachęcił również, by rodzice pomagali przejść swoim pociechom przez problemy. Nie powinni więc wzmacniać w nich poczucia, że rozwiązaniem może być interwencja chirurgiczna lub terapia hormonalna. „Takie zabiegi, szczególnie dla dzieci, są inwazyjne i destrukcyjne pod względem fizycznym, chemicznym, psychologicznym, emocjonalnym i duchowym” – przestrzegał duchowny.

„Wzbudzanie większego zamieszania w tych okolicznościach, nie jest miłosierne. Ze względu na rodzinę i ukochaną osobę konieczne jest jasne określenie rzeczywistości ludzkiej biologii jako daru Bożego, którego nie możemy zmienić” – czytamy w dokumencie.

W przewodniku zaznaczono, że uczniowie, studenci i pracownicy oraz wolontariusze instytucji i organizacji diecezjalnych, mają zwracać się do siebie zgodnie z płcią biologiczną. Według takich samych zasad mają korzystać z łazienek i innych udogodnień sanitarnych. Ponadto, we wszystkich dokumentach diecezjalnych będzie wpisywana wyłącznie płeć biologiczna.

„Niektóre rodziny mogą nie chcieć zgodzić się z tym podejściem i musimy szanować ich wolność. Ale one muszą również szanować obowiązek Kościoła do przestrzegania prawdy objawionej, jeśli mają aktywnie i w pełni uczestniczyć w naszej wspólnocie wyznaniowej, zwłaszcza w naszych szkołach katolickich” – zaznaczył bp Paprocki.

Sprzeciw wobec wydanego przez hierarchę dokumentu wyraziła m.in. organizacja Dignity USA, która propaguje ideologię LGBT. Dyrektor wykonawczy organizacji Marianne Duddy-Burke wydała oświadczenie. Stwierdziła w nim, że przewodnik duszpasterski jest „niebezpieczny dla fizycznego i mentalnego zdrowia osób transseksualnych i niebinarnych”. Jej zdaniem, wykazuje on „niebezpieczną i umyślną nieznajomość obecnych standardów medycznych i zdrowia psychicznego”.

Biskup Paprocki podkreślał w przewodniku, że nie jest on wystarczającą odpowiedzią na rosnący ruch transseksualny i zagrożenia z nim związane. Zaznaczył natomiast, że jest on „fundamentem jasności i pewności co do nauczania Kościoła dotyczącego ludzkiej biologii, seksualności i moralności”.

Źródła: catholicherald.co.uk/PCh24.pl

Reklama / Advertisement