Putin strofuje Zełenskiego: „Niedopuszczalne jest wypaczanie prawdy historycznej o II wojnie światowej”

Wołodymir Zelenski i Władimir Putin. Foto: PAP/EPA
Wołodymir Zelenski i Władimir Putin. Foto: PAP/EPA
Reklama / Advertisement

Władimir Putin w rozmowie telefonicznej z Wołodymyrem Zełenskim powiedział, że niedopuszczalne jest „wypaczanie prawdy historycznej o wydarzeniach II wojny światowej”. Wcześniej rzecznik Kremla zbeształ prezydenta Ukrainy za wypowiedziane w Polsce słowa o współodpowiedzialności Rosji za wybuch II wojny światowej.

Na Kremlu trwa pisanie historii na nowo. „W kontekście zbliżającego się 75-lecia Wielkiego Zwycięstwa” Rosja podkreśliła „wkład wszystkich narodów ZSRR w pokonanie Niemiec nazistowskich” – podały organy prasowe. Putin będzie obchodził 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej podczas oficjalnego święta państwowego – Dnia Zwycięstwa, przypadającego 9 maja.

Prezydenci Rosji i Ukrainy mieli także wyrazić „gotowość do dalszych wysiłków, których celem jest uwolnienie i wymiana (…) osób przetrzymywanych”. W związku z konfliktem w Donbasie, przywódcy rozmawiali także o kwestiach związanych z podtrzymaniem rozejmu. Mieli omawiać dalsze rozgraniczenie walczących sił i sprzętu wojskowego.

„W związku ze znanymi wypowiedziami przedstawicieli władz ukraińskich (Putin – przyp. red.) postawił wprost pytanie o to, czy Kijów ma zamiar realnie wywiązywać się z porozumień mińskich” – podał Kreml.

Władze Rosji wcześniej ostro krytykowały wypowiedź ukraińskiego przywódcy podczas wizyty w Polsce w styczniu tego roku. Rzecznik Kremla mówił, że słowa Zełenskiego o udziale ZSRR w rozpętaniu II wojny światowej są błędne. Jak podkreślał, Moskwa ich nie akceptuje. Dmitrij Pieskow utrzymywał, że chodzi o punkt widzenia, „jaki jest obraźliwy dla dziesiątków milionów Rosjan i obywateli krajów Wspólnoty Niepodległych Państw”. Stwierdził również, że ich „rodzice, dziadkowie i krewni oddali życie za wyzwolenie Europy, w tym Polski, od faszyzmu”.

Prezydent Ukrainy w Polsce brał udział w obchodach 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. W trakcie wizyty Zełenski powiedział, że „naród polski pierwszy odczuł na sobie konsekwencje zbrodniczego spisku reżimów totalitarnych”.

Źródło: PAP

Reklama / Advertisement