To będzie koniec świata! Naukowcy: 11 potężnych asteroid może uderzyć w Ziemię

Asteroida - zdjęcie ilustracyjne. / foto: Prt Sc Twitter: The-Pulse
Asteroida - zdjęcie ilustracyjne. / foto: Prt Sc Twitter: The-Pulse
Reklama / Advertisement

Naukowcy zidentyfikowali 11 asteroid o średnicy ponad 100 metrów każda, które mogą uderzyć w Ziemię. Ich kolizja z naszym globem może spowodować ogromne zniszczenia.

Każda 11 asteroid jest większa od meteorytu tunguskiego, którego średnicę oszacowano na 50–80 metrów. Jego eksplozja nad Ziemią zniszczyła las na obszarze ponad 2000 km kw.

Naukowcy z holenderskiego Uniwersytetu w Leiden stworzyli algorytm na superkomputerze ALICE. Wykorzystali do tego sieć neuronową. Stworzono oprogramowanie o nazwie Hazard Object Identifier. Potrafi ono zidentyfikować 90,99% potencjalnie niebezpiecznych obiektów z udostępnionej przez NASA bazy 2 tys. obiektów bliskich Ziemi.

Symulacje wykazały, że w latach 2131–2923 co najmniej 11 dużych znanych nam obecnie asteroid o rozmiarach przekraczających 100 metrów przybliży się do Ziemi na odległość mniejszą niż 1/10 odległości pomiędzy Ziemią a Księżycem.

Dotychczasowe obserwacje obiektów bliskich Ziemi (NEO) nie rozpoznało w tych asteroidach zagrożenia. Asteroidy mają trudne do przewidzenia orbity. Dotychczasowe oprogramowanie wykorzystywało znacznie mniej zaawansowane metody obliczeniowe niż nowo stworzony algorytm sztucznej inteligencji.

Będziemy chcieli udoskonalić nasze oprogramowanie i wykorzystać w nim więcej danych. Problem w tym, że niewielkie różnice w obliczeniach orbity mogą prowadzić do bardzo różnych wniosków – mówi profesor Portegies Zwart z Uniwersytetu w Leiden.

W jego opinii, pozwoli to w przyszłości uchronić Ziemię przed katastrofalnymi skutkami zderzeń z asteroidami. Wcześniejsze ich wykrycie da więcej czasu na odpowiednią reakcję na zbliżające się zagrożenie.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Reklama / Advertisement