Krzysztof Bosak: „Bill Gates czy Steve Jobs nie potrzebowali wyższego wykształcenia by osiągnąć sukces”

Krzysztof Bosak. Foto: YouTube/Rzeczpospolita TV
Krzysztof Bosak. Foto: YouTube/Rzeczpospolita TV
Reklama / Advertisement

Krzysztof Bosak, kandydat Konfederacji w wyborach prezydenckich, był po raz kolejny pytany o wyższe wykształcenie. Uważa, że kluczowe są inne czynniki.

Krzysztof Bosak rozmawiał z Jackiem Nizinkiewiczem z Rzeczpospolitej. Zapytany po raz kolejny o brak wyższego wykształcenia zwrócił uwagę, że obecnie posiadanie dyplomu ma zupełnie inny wydźwięk niż w latach 90 tych.

Waga tego formalnego wykształcenia we współczesnym świecie mocno spadła. Liczy się w dużej mierze doświadczenie, wiedza, kompetencje – zauważył Bosak.

Takie osoby jak Bill Gates czy Steve Jobs nie potrzebowały wyższego wykształcenia by osiągnąć sukces w biznesie – dodał.

Wskazał też przykład ze świata polityki. Obecny kanclerz Austrii, Sebastian Kurz też nie ma wyższego wykształcenia, a jest uznawany za gwiazdę tamtejszej sceny politycznej.

Bosak wykazał także, że polityka kolejnych rządów zwiększająca administracyjnie odsetek osób kończących studia wyższe doprowadziła do dewaluacji wyższego wykształcenia. Efektem tego jest nadmiar studentów na profilach humanistycznych, obniżenie poziomu studiów i powstanie wielu uczelni, których dyplom jest mało warty.  W jego ocenie w obecnych czasach rynek pracy lepiej wycenia fachowców z danego obszaru i preferuje wiedzę techniczną.

Źródło: Rzeczpospolita TV

 

Reklama / Advertisement