Brytyjczycy poderwali myśliwce. System wykrył „niezidentyfikowane samoloty”

Start brytyjskiego myśliwca Typhoon fot. Twitter @RAFLossiemouth
Start brytyjskiego myśliwca Typhoon fot. Twitter @RAFLossiemouth
Reklama / Advertisement

Brytyjczycy poderwali myśliwce Typhoon. Niezidentyfikowane samoloty zbliżały się do granic przestrzeni powietrznej Wielkiej Brytanii.

W środę systemy wczesnego ostrzegania wykryły i śledziły niezidentyfikowane samoloty, które zbliżały się do granic przestrzeni powietrznej Wielkiej Brytanii poinformowali przedstawiciele Królewskich Sił Powietrznych (RAF).

W powietrze poderwano parę dyżurną składającą się z myśliwców Typhoon. Brytyjskie myśliwce wystartowały z bazy RAF Lossiemouth w Moray w północno-wschodniej części Szkocji.

Samoloty skierowały się w rejon Wysp Szetlandzkich położonych około 200 km na północ od wybrzeży Szkocji. Wsparcie w powietrzu zapewniała latająca cysternę Voyager.

Ostatecznie do przechwycenia nie doszło bowiem jak powiedział rzecznik RAF zbliżające się niezidentyfikowane samoloty pozostały „poza obszarem zainteresowania”.

Niezidentyfikowane maszyny okazały się być parą rosyjskich samolotów Tu-142 przeznaczonych do rozpoznania i zwalczania okrętów podwodnych.

Dowództwo rosyjskiej Floty Północnej poinformowało, iż samoloty przeprowadziły 12 godziny lot treningowy nad wodami Morza Barentsa i Morza Norweskiego. Lot odbywał się nad wodami międzynarodowymi.

Źródło: RAF/TASS/nczas

Reklama / Advertisement