Nowy lek przeciw COVID-19. Od poniedziałku będzie w brytyjskich szpitalach

Foto: Pixabay
Reklama / Advertisement

Brytyjscy lekarze od przyszłego tygodnia zaczną podawać lek na COVID-19 o nazwie SNG001. Nowa terapia medyczna przeznaczona jest dla chorych w krytycznym stanie spowodowanym zarażeniem koronawirusem SARS-CoV-2.

Terapia, która wykorzystuje nowy lek na COVID-19,  jest w fazie eksperymentalnej. Jednak na razie dopuszczono ją do fazy testowania u pacjentów przez pacjentów w Southampton General Hospital.

Terapia, która wykorzystuje nowy lek, jest w fazie eksperymentalnej. Jednak dopuszczono ją do testowania u pacjentów w Southampton General Hospital. W przypadku powodzenia pierwszej fazy testów, farmaceutyk prawdopodobnie pojawi się również w innych szpitalach.

Lek SNG001 jest wziewnym preparatem beta-interferonu, naturalnie występującego białka, które koordynuje reakcje przeciwwirusowe organizmu. Naukowcy uważają, że zapobiegnie to przejęciu komórek płuc przez koronawirusa i dalszemu rozprzestrzenianiu się patogenu.

Wykazano, że podawanie SNG001 pozytywnie wpływa na powrót do zdrowia chorych na astmę i POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc), którzy dodatkowo mają inne infekcje atakujące płuca, na przykład grypę. W związku z tym lekarze mają nadzieję, że SNG001 pomoże również w zapaleniu płuc powodowanym przez nowego koronawirusa.

Mamy nadzieję, że lek przyspieszy tempo powrotu do zdrowia po infekcji. Zwiększy ochronę płuc, gdy nie są jeszcze zainfekowane. Zmniejszy też liczbę pacjentów, którzy wymagają intubacji i wentylacji – mówi Tom Wilkinson, profesor medycyny w University of Southampton.

Producentem leku jest brytyjska firma biotechnologiczna Synairgen. Otrzymała ona zgodę brytyjskich organów nadzorczych na przetestowanie działania leku na pacjentach z COVID-19. Terapia z lekiem SNG001 będzie eksperymentalna dla tej grupy pacjentów.

Źródło: polishexpress.co.uk

Reklama / Advertisement